Онлайн-журнал про новобудови Києва та області


Обов’язкові бомбосховища в новобудовах: як позначиться на вартості квадратного метра та комунальних послуг

06.09.2022

Ірина Настич

22 серпня Президент України підписав Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій» №7398.

Законопроект, серед іншого, передбачає обов’язкове розроблення у складі проєктної документації на будівництво розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту.

3m2 попросив прокоментувати цю законодавчу ініціативу гравців ринку: як вплине цей законопроєкт на кінцеву вартість квадратного метра в новобудовах, хто буде утримувати ці захисні споруди й як це відобразиться в платіжках. Деякі забудовники утрималися від коментарів, посилаючись на те, що поки зарано давати таку оцінку. Але здебільшого гравці ринку налаштовані позитивно й стверджують, що законопроєкт майже не позначиться на вартості квадратного метра, але є певні нюанси.

На вартість кв. м суттєво не вплине

Оскільки для захисту населення можуть використовуватися споруди подвійного призначення чи їх окремі частини, можна припустити, що в житлових будинках таку роль будуть відігравати здебільшого підземні паркінги та -1 поверхи, які включалися до проєктів новобудов ще до розробки відповідної законодавчої ініціативи.

«Більшість з наших будинків будуються з підземними паркінгами у 2-3 поверхи та навіть підземними коморами, які мають вентиляцію, кілька входів та виходів. У теперішніх реаліях клієнти все частіше запитують про ці опції, тому ми працюємо над тим, аби задовольнити їхні потреби у безпеці», — коментує Ніна Тарасенко, комерційний директор групи компаній DIM.   

«На сьогоднішній день більшість наших будинків збудовано за монолітно-каркасною технологією. Підвали та -1 поверхи в таких будинках є міцними і можуть використовуватися як бомбосховища: туди підведено воду, нормальну вентиляцію тощо, — зазначає президент компанії «Київміськбуд» Ігор Кушнір. — Але, у новому законопроєкті чітко прописано норму, згідно з якою, у бомбосховищі має бути система вентиляції, здатна забезпечити безпеку у разі ураження хімічними, радіоактивними та біологічно-небезпечними речовинами. Думаю, будівництво такої може зробити трохи більш дорожчим будівництво комплексу в цілому, десь до 10%».

На думку Олега Приходько, засновника і CEO девелоперської компанії Greenol ця законодавча ініціатива на вартість квадратного метра суттєво не вплине. «Професійний девелопер при формуванні замовлення на проєктн роботи обов’язково зазначить, що приміщення для укриття населення обов’язково потрібно проєктувати як споруду подвійного призначення. Тому у мирний час таке приміщення можна буде здавати в оренду або самостійно використовувати під стрілецький тир, спортзал, студію танців, у кінці кінців паркінг, звичайно ж при відповідності санітарним нормам. Грамотний маркетинг підкаже як таке приміщення не лише побудувати, а й використовувати з користю та отримувати з нього пасивний дохід», — аргументує свою думку експерт.

«Звісно, неможливо стверджувати, що будівництво якісних бомбосховищ для мешканців абсолютно не вплине на вартість, — зазначає Ніна Тарасенко. — Проте, як бачимо по запитах майбутніх інвесторів, більшість із них готові переплачувати за свою безпеку та комфорт. Наразі ми шукаємо можливості переформатування нежитлових приміщень у майбутніх комплексах таким чином, щоб вони слугували надійним бомбосховищем для мешканців і при цьому не збільшили вартість квадратного метру суттєво».

Утримання та комуналка

Є певні нюанси щодо утримання таких споруд. «Закон говорить, що утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів. Впевнений, що 99% усіх новопобудованих споруд знайдуть свого власника чи орендаря, який зможе монетизувати. Інвесторам у квадратні метри первинного ринку нерухомості не завадить на етапі підбору майбутньої квартири поцікавитися у девелопера про майбутнє подвійне призначення бомбосховища», — наголошує Олег Приходько.

На думку Анни Лаєвської, комерційної директорки «Інтергал-Буд», обов’язкова наявність бомбосховищ позначиться на вартості комунальних послуг для мешканців. «Це буде опалювальна площа, що вимагатиме обслуговування. Відповідно, витрати на це будуть відображені у платіжках власників квартир», — пояснює експертка .

Точні цифри щодо додаткових витрат на утримання бомбосховищ девелопери назвати поки не беруться. «Звичайно, утримання бомбосховищ матиме свою вартість, яка буде вирахувана після отримання будинку на баланс керуючої компанії з урахуванням поточної ситуації на ринку комунальних платежів та обслуговування», — коментує Ніна Тарасенко.

На думку Олега Приходько, те наскільки ефективно будуть використовуватися захисні споруди, буде показником професіоналізму девелопера, який замовив таку конструкцію. «Всі новопобудовані бомбосховища повинні не лише себе самоокупати щодо щомісячних експлуатаційних нарахувань, а й приносити додатковий дохід», — говорить експерт.

Ринок новобудов поступово оживає, забудовники частково поновили роботи на майданчиках, відкрили відділи продажу, але покупець не поспішає вкладатися в нерухомість, попит дуже низький, про що …

Статьи по теме
Аналітика
Квадратний метр в новобудовах продовжить дорожчати

Ринок новобудов поступово оживає, забудовники частково поновили роботи на майданчиках, відкрили відділи продажу, але покупець не поспішає вкладатися в нерухомість,…

10 / 08 / 2022

Аналітика
Ціни на новобудови зростають, пропозиції на вторинці скорочуються — аналітика ЛУН

Аналітики компанії ЛУН оприлюднили дані щодо поточної ситуації на ринку нерухомості України. Закарпатська, Полтавська та Тернопільська області ставлять рекорди по зацікавленості в…

02 / 08 / 2022

Аналітика
Ціни на новобудови продовжують зростати — статистика ЛУН

Аналітики компанії ЛУН оновили статистику цін на новобудови по всій Україні. У червні ціни на квадратний метр нового житла в…

01 / 07 / 2022

Аналітика
Статистика новобудов: як змінилися ціни за понад 100 днів війни

Аналітика ЛУН показує, що ціни у доларах на новобудови Одеси та Києва — повернулись до довоєнного рівня, а у Львові…

15 / 06 / 2022