Онлайн-журнал про новобудови Києва та області


Поради юриста: як перевірити новобудову під час війни

21.12.2022

Володимир Копоть, керуючий партнер ЮФ KopotLawyers, керівник сервісу Monitor.Estate

Купувати квартиру під час війни – ризикова справа. Не лишень через воєнні дії, але й через закриття багатьох онлайн сервісів і реєстрів, які допомагали в перевірці об’єктів нерухомості.

Як себе все ж таки убезпечити в процесі придбання квартири в новобудові – розповідає Володимир Копоть, керуючий партнер ЮФ KopotLawyers, керівник сервісу Monitor.Estate.

як перевірити новобудову під час війни
З чого почати:
  1. Зробити попередній пошук в інтернеті. Якщо є будь-яка скандальна інформація, це означає, що цей об’єкт потрібно перевіряти вдвічі уважніше, бо диму без вогню не буває.
  2. Подивитися історію інших об’єктів, які будував забудовник. Чи були у них затримки при введенні будинку в експлуатацію, якщо так, то наскільки. Чи були у них проблеми з підключенням будинку до комунікацій. Зрештою, ознайомтеся з відгуками людей, які живуть у вже збудованих будинках, які спільні скарги на якість у мешканців.
  3. Дослідити судовий реєстр на предмет судових справ щодо земельної ділянки, суперечок між учасниками будівництва, арештів чи інших кримінальних проваджень.
Корисні посилання:

Lun.ua – портал нерухомості, де можна знайти пропозиції забудовників;
Dom-ria – портал нерухомості, де продаються перевірені квартири;
Нерухомі – портал нерухомості, де можна почитати про скелети у шафі забудовників;
3m2 – онлайн-журнал про новобудови, де в рубриці Будконтроль можна дізнатися про підводні камені ЖК;
Monitor.Estate – юридичний супровід з питань придбання/інвестування в нерухомість.

Якщо результати попереднього пошуку не виявили наявність негативної інформації або судових процесів, то далі слід навідатися до відділу продажів (або попросити їх надіслати копії документів на пошту) і перевірити наступне:

  • Дані про учасників будівництва (підрядник, проєктувальник, замовник, продавець), а також юридичний зв’язок між ними.
  • Дозвіл на будівельні роботи. На які види робіт видано цей документ, наприклад, нове будівництво чи реконструкція. Крім того, в цьому документі зазначаються особи та/або компанії, які здійснюють будівництво.
  • Експертний висновок. Він містить дані щодо якості проєктних рішень шляхом виявлення відхилень від вимог до міцності, надійності та довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі до доступності осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення, пожежної, рівня енергозбереження і енергоефективності, кошторисної частини проєкту будівництва.
  • Містобудівні умови та обмеження. Цей документ визначає комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об’єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Якщо все ж ви не певні, чи все перевірили або який з об’єктів кращий з точки зору інвестування, ви завжди можете звернутися до юристів Monitor.Estate за порадою та юридичним супроводом або переглянути їх канал на Youtube з корисними відео на тему нерухомості і новобудов.

  • Технічні умови на підключення до комунікацій. Це комплекс документів, який визначає умови та вимоги до інженерного забезпечення об’єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам щодо водопостачання (з урахуванням потреб забезпечення пожежогасіння), тепло-, електро- і газопостачання, водовідведення, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод та телекомунікації.
  • Право користування земельною ділянкою та її цільове призначення. Останнє у списку, але не останнє по важливості — це правова основа користування та використання земельної ділянки. Інвестор/покупець має перевірити, у чиїй власності земельна ділянка, на якій підставі підрядник здійснює забудову, чи відповідають наміри забудовника цільовому призначенню земельної ділянки. Для цього можна отримати витяг з реєстру речових прав на нерухоме майно за допомогою звернення до нотаріусів.
  • Умови договору купівлі-продажу та схеми фінансування, порядок оплати внесків, розірвання договору, штрафних санкцій, форс-мажору.

Власне, перевіряючи документи за переліком, пам’ятайте, оскільки онлайн-реєстри щодо будівельних даних закриті, то вищезазначені документи потрібно порівняти між собою аби в них збігалися адреса будівництва, земельна ділянка, дати, назви компаній тощо. В іншому випадку, це сигнал того, що один із документів може бути підробленим. А це вже можуть визначити спеціалісти, які працюють з ринком новобудов не один рік.

За результатами дослідження ЛУН, зацікавленість орендою у перший день обстрілів обвалилась на 25%, але відновилась за 3 дні. Ціни на новобудови продовжують зростати навіть у валюті, видано …

Повномасштабне вторгнення рф на територію нашої країни поставило нові виклики перед бізнесом, з якими впоралися, на жаль, не всі. Ринок новобудов Києва в перші місяці …

Статьи по теме
Аналітика
Чи має право забудовник нараховувати пеню під час воєнного стану?

Інвестори деяких столичних забудовників стикнулися з ситуацією, коли попри публічні обіцянки не нараховувати пеню, забудовник все ж таки застосував штрафні…

26 / 05 / 2023

Аналітика
Попит на новобудови поступово відновлюється — ЛУН

За даними порталу з нерухомості ЛУН, на сьогодні в Україні відновили продажі 80% (1412 проєктів) з 1772, які продавались до…

27 / 04 / 2023

Аналітика
Як змінився ринок нерухомості за рік війни в Україні

За рік війни в Україні ринки нерухомості більшості великих міст продовжували розвиватися. На понад 70% будівельних майданчиків Києва, Львова та…

02 / 03 / 2023

Аналітика
Як війна вплинула на ринок новобудов Києва та передмістя

Повномасштабне вторгнення рф на територію нашої країни поставило нові виклики перед бізнесом, з якими впоралися, на жаль, не всі. Ринок…

28 / 12 / 2022