Онлайн-журнал про новобудови Києва та області


Що варто знати про зміни в процедурі отримання допомоги переселенцями

26.05.2022

3м2 Редактор

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій затвердило і періодично оновлює Перелік громад, що розташовані в зоні бойових дій або перебувають в тимчасовій окупації: останнє оновлення списку відбулося 14 травня. 

Про головне, що варто знати про зміни в процедурі отримання допомоги переселенцями, розповідає  Ярослава Лаган, адвокат  ADER AHBER.

Щоб дізнатися, чи потрапляє ваша громада до цього списку, можна ознайомитися із ним у зручному форматі цифрової мапи за посиланням: https://map.edopomoga.gov.ua

З травня 2022 року це безпосередньо впливає на процедуру отримання допомоги від держави на проживання внутрішньо переміщеним особам (ВПО), адже така допомога надається ВПО:

–   з територіальних громад зі списку, а також з АР Крим і м. Севастополя;

–   у яких житло зруйноване або непридатне для проживання і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (використавши застосунок «Дія»).

Тобто, ВПО з громад, які у списку відсутні, отримують допомогу за умови, якщо ним подана заявка на відшкодування вартості зруйнованого або пошкодженого житла.

Як нараховуватимуться виплати тим, хто виїхав з громад, які не потрапили в список, і чиє житло зруйноване?

Розмір допомоги однаковий для обох вищеназваних категорій ВПО: для осіб з інвалідністю та дітей він складає 3000 гривень, а для інших осіб — 2000 гривень (на кожного).

Механізм нарахування теж, в цілому, однаковий, за тим виключенням, що ВПО, у яких житло зруйноване або ушкоджене мають зробити додатковий крок: подати заявку на відшкодування втрат.

Отже, алгоритм наступний:

1)    стати на облік як ВПО та отримати довіку про це (це можна зробити через портал «Дія» або звернувшись до ЦНАПу територіальної громади, де ви зараз знаходитесь, виконкому місцевої ради чи органів соцзахисту);

2) подати повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно (через «Дію» (додаток або сайт) чи особисто, звернувшись до ЦНАПу або нотаріуса);

3) подати заяву на отримання допомоги (через застосунок «Дія» в розділі «Послуги» чи веб-портал «Дія», або ж звернувшись до ЦНАПу територіальної громади, де ви зараз знаходитесь, виконкому місцевої ради чи органів соцзахисту).

До речі, я перевіряла фунціонал п.3) у власному додатку «Дія» — у мене такого розділу в розділі «Послуги» немає. Припускаю, це тому, що я не стала на облік як ВПО та у мене відсутні активні заявки про відшкодування вартості зруйнованого житла.

Але якщо ці дві умови вами виконані і в розділі «Послуги» все одно нічого щодо отримання виплати не з’явилося, зверніться із заявою на допомогу іншим способом, особисто подавши заяву на отримання допомоги до органів соціального захисту, уповноваженої особи громади чи ЦНАПу.

Заявку подає один член сім’ї, але як система розпізнає, що там проживає декілька осіб?

Цікаво, що право на грошову допомогу мають ВПО з громад, не включених в список, та які подали заявку на відшкодування вартості втраченого чи пошкодженого житла. Але таку заявку подає саме власник пошкодженого чи зруйнованого житла.

Чи означає це, що інші ВПО, які проживали спільно з власником такого житла, не отримають грошової допомоги, якщо не подавали заявки на відшкодування вартості пошкодженого або зруйнованого житла особисто? На мою думку, формальні підстави для цього є — наявність поданої заявки від ВПО на відшкодування втрат чітко вказана як одна з підстав надання допомоги.

Але сподіваюся, що намір Уряду полягав саме у забезпеченні грошовою допомогою всіх ВПО, чиє житло втрачене чи суттєво пошкоджене. Якщо це дійсно так, думаю, надмірного формалізму в цьому питанні не буде.

Оскільки обидві заяви (на грошову допомогу та відшкодування вартості житла) подаються через електронний портал «Дія» або його застосунок і реєструються програмними засобами цього порталу, я припускаю, що наявності зареєстрованої заяви про відшкодування вартості житла за певним місцезнаходженням, повинно бути достатньо для надання грошової допомоги ВПО, чиє місце проживання зареєстроване за цією адресою.

Аде чи дійсно ці дані можна співвіднести в автоматичному режимі через портал «Дія», знають, певне, лише розробники протоколів цих електронних сервісів. З технічної точки зору організувати технічну взаємодію двох електронних реєстрів дуже непросто.

Тож цілком можливо, що ВПО, які проживали в зруйнованому чи пошкодженому житлі, не є його власниками та не подавали заявку на компенсацію його вартості, доведеться звертатися із заявкою про виплату допомоги особисто, а не через «Дію», посилаючись на зареєстровану іншим членом сім’ї-власником житла заявку про відшкодування.

Нормативно-правові акти, на які варто звернути увагу ВПО, щоб бути поінформованими про свої права

–   Наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

25 квітня 2022 року N 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 12 травня 2022 року»

–   Постанова Кабінету Міністрів України від 16 квітня 2022 року №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України»

–       Постанова Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 « Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».

24 лютого 2022 року Російська Федерація розпочала військову агресію проти України. З цього часу життя всіх українців кардинально змінилось. У багатьох було зруйновано або пошкоджено …

Сервіс новобудов ЛУН підготував аналітику первинної нерухомості за результатами трьох місяців від початку російського вторгнення. Протягом березня ринок перебував у замороженому стані, будівельні майданчики зупинилися, забудовники …

Статьи по теме
Аналітика
Ціни на новобудови продовжують зростати — статистика ЛУН

Аналітики компанії ЛУН оновили статистику цін на новобудови по всій Україні. У червні ціни на квадратний метр нового житла в…

01 / 07 / 2022

Аналітика
Статистика новобудов: як змінилися ціни за понад 100 днів війни

Аналітика ЛУН показує, що ціни у доларах на новобудови Одеси та Києва — повернулись до довоєнного рівня, а у Львові…

15 / 06 / 2022

Аналітика
Гостомель чекає на відбудову

Невеличке передмістя Києва — Гостомель почав забудовуватися у часи Радянського Союзу завдяки появі тут підприємства «Антонов», аеропорту, що йому належав,…

07 / 06 / 2022

Аналітика
Обстеження будівель та споруд, що постраждали внаслідок воєнної агресії: питання та відповіді

Компанія CBRE Ukraine в рамках бізнес-лінії Управління проєктами та технічного консалтингу надає послуги з технічного обстеження комерційних і житлових будівель…

02 / 06 / 2022