Повномасштабне вторгнення рф на територію нашої країни поставило нові виклики перед бізнесом, з якими впоралися, на жаль, не всі. Ринок новобудов Києва в перші місяці воєнних дій, коли бої точилися поблизу столиці, був змушений стати на паузу, забудовники зупинили всі будмайданчики, тимчасово скасували платежі за розтермінуванням, а свої зусилля зосередили на обороні Києва. Лише частина з того, що було зроблено за лютий-квітень:
– Компанія «Інтергал-Буд» надала будівельні матеріали для облаштування захисних споруд, блокпостів і виготовлення протитанкових їжаків, забезпечила паливом інженерну техніку, яка працювала над розбором завалів та будівництвом захисних споруд.
– Корпорація Нерухомості РІЕЛ надала територіальній обороні Києва та Львова матеріали, потрібні для укріплення та спорудження блокпостів.
– Компанія Standard Development всі залишки матеріалів, а також рації охорони віддала теробороні.
– Промислово-будівельна група «Ковальська» передала ЗСУ понад 2 тонн тротилу та різної вибухівки зі своїх кар’єрів.
– Столична компанія Валерія Кодецького City One Development перерахувала на потреби ЗСУ 5 млн гривень, виділила 30 млн гривень допомоги на гуманітарні цілі для найбільш постраждалих внаслідок воєнних дій областей України. З початку війни в Україні City One Development разом із партнерами облаштувала 6 блокпостів у Києві та області.
– Для укріплення блокпостів ДБК-Житлобуд передала бетонні блоки та інші бетонні вироби, виготовлені на заводі. Також надана вся арматура, що була в наявності, всі наявні бетоні блоки, кран, запропонована допомога у монтажі фортифікаційних споруд із з/б панелей.
– Компанія Nice Development віддала багато будівельних матеріалів, блоки ФБС, паливо та пісок з об’єктів, а також спецтехніку.
– Taryan Group організували свою волонтерську групу.
– Група компаній DIM перерахувала ЗСУ 1 мільйон гривень, допомагає територіальній обороні будівельними матеріалами, а також взяла участь у захисті пам’яток культури столиці.
– Уся будівельна техніка компанії Perfect Group, яка може бути використана на користь ВСУ та тероборони, була задіяна в роботі.
– Група компаній Concept Group направила будівельну техніку на укріплення Лівого берега Києва.
– Київміськбуд перерахував 15 млн грн на спецрахунок для збору коштів на потреби армії.
– SAGA Development передали всі відповідні будматеріали на оборону Києва (бетонні блоки, мішки для будсміття та ін.), також надали необхідну техніку для формування укріплень.
– Компанія Edelburg Development переказала 1 000 000 грн на потреби Збройних сил України.
Детальніше про роботу забудовників в перші місяці війни ми писали тут.
Київ: поступове відновлення, зростання вартості
Деокупація Київської області стала поштовхом для поновлення будівельних робіт на майданчиках столиці. Поступово забудовники відкривали продажі та починали будівництво тих проєктів, які на початок війни знаходилися на фінальній стадії будівництва. І хоча більшість з тих, хто відновив продажі та будівництво, заявляв, що намагається утримувати ціни на довоєнному рівні, загальна статистика, яку оприлюднив ЛУН.Місто, демонструє, що середня ціна відчутно зросла: з 35 400 грн/кв. м у лютому до 40 000 грн/кв. м у травні 2022 р. Зростання пояснюється зміною курсу долара, ще один фактор — запуск лише частини проєктів, як вже зазначалося, в першу чергу відновилися роботи на ЖК з високим ступенем готовності, одже і ціна в таких будинках вище, ніж на початковій стадії.
В червні відбувся стрибок до 43 100 грн за квадрат. Незначне просідання в серпні змінилося поступовим зростанням з вересня й по тепер, станом на 28.12.2022 середня вартість квадратного метра в Києві становить 48 300 грн. Порівняно з груднем 2021 року зростання середньої вартості квадратного метра склало 39% — з 34 700 до 48 300 грн.
Зауважимо, що зростанні ціни в різних сегментах відбувалося нерівномірно. Найбільшу динаміку продемонстрував преміум-клас: +61% (з 77 000 грн/кв. м у грудні 2021 р. до 124 000 грн/кв. м у грудні 2022 р.). На другому місці за здорожченням економ-сегмент, який виріс на 58%: з 22 000 грн/кв. м у грудні 2021 р. до 34 800 грн/кв. м у грудні 2022 р.
Комфорт додав 41% (38 100 грн/кв. м у грудні 2021 р. до 38 100 грн/кв. м у грудні 2022 р.). Бізнес-клас в середньому виріс на 36% (з 52 400 грн/кв. м у грудні 2021. до 72 900 у грудні 2022 р.).
Передмістя: відновлення продажів, ціна кв. м
Ринок передмістя Києва зазнав ще більших потрясінь, особливо північ області. Найбільш популярні напрямки для інвестування — Ірпінь, Буча, Гостомель — опинилися в епіцентрі бойових дій. Людські втрати, пошкоджено житло й інфраструктура наклали величезний відбиток на регіон. Попри пережиту трагедію, ринок новобудов в передмісті столиці також ожив. У травні 2022 р. за даними ЛУН.Місто продажі відновилися у 57 ЖК передмістя, станом на грудень 2022 р. кількість новобудов у продажі сягає позначки 380.
Середня вартість квадратного метра становить 33 000 грн, у грудні 2022 року квадрат коштував 24 000 грн, тобто за рік здорожчання склало 37%.
Перспективи
Девелопери зазначають, що зростання вартості квадратного метра не зупиниться, навіть попри низький попит з боку покупців (за даними забудовників, кількість угод на ринку від початку війни сильно просіла, від довоєнного часу цей показник становить близько 10-15%). Квадрат буде дорожчати через об’єктивні чинники, серед яких курсові коливання, подорожчання будматеріалів й підвищення долі імпорту у будівництві.
Подальший розвиток ринку буде залежати від ситуації на фронті. Девелопери зазначають, що наразі формується відкладений попит, який після закінчення війни дасть потужний поштовх, але “доживуть” не всі забудовники. В перспективі на ринок очікує зміна пулу гравців, експерти припускають, що кризу, спричинену війною, витримають лише системні забудовники, частина невеликих компаній через брак фінансування проєктів можуть припинити свою діяльність.
Купувати
квартиру під час війни – ризикова
справа. Не лишень через воєнні
дії, але й через закриття
багатьох онлайн сервісів і реєстрів,
які допомагали в перевірці об’єктів
нерухомості.
Як себе все …
За рік війни в Україні ринки нерухомості більшості великих міст продовжували розвиватися. На понад 70% будівельних майданчиків Києва, Львова та Одеси продовжуються роботи. Вартість квадратного …
Інвестори деяких столичних забудовників стикнулися з ситуацією, коли попри публічні обіцянки не нараховувати пеню, забудовник все ж таки застосував штрафні…