Онлайн-журнал про новобудови Києва та області


Які квартири можна придбати за новою пільговою 3% іпотекою «є Оселя». Дослідження ЛУН

07.10.2022

3м2 Редактор

За результатами дослідження ЛУН, з пільговою іпотекою 3% на 20 років та з мінімальним першим внеском 20% людина без дружини/чоловіка та дітей може розраховувати на 1-2 кімнатну квартиру з ремонтом на вторинному ринку в Києві та Одесі, а у Львові лише на 1-кімнатну квартиру. Придбати квартиру більшої площі за цією програмою можливо для сімей, або якщо збільшити розмір першого внеску чи розглянути новобудови без ремонту. 

З жовтня в Україні стартувала державна пільгова іпотека «є Оселя». Програма є продовженням попередньої державної ініціативи «Доступна іпотека 7%». Скористатись пільговою 3% ставкою можуть військові, правоохоронці, медичні працівники та працівники освіти. Наступного року влада планує суттєво розширити цей перелік. Поки що решта категорій можуть претендувати на пільгові державні 7%, що все одно суттєво менше «чистих» банківських умов – 15-20%.

Перший внесок має бути не менше 20% від вартості квартири, а термін залишкових виплат від 1 до 20 років. 

Читайте також: Alliance Novobud запускає програму для військовослужбовців з придбання житла

Яку квартиру можна придбати за таку ціну?

Площа квартири має бути не більше 52,5 м² на одну людину та по +21 кв. м на кожного члена родини.

Також є обмеження по вартості квадратного метра і максимальній сумі кредиту.

Так, для людини без сім’ї в Києві вартість квадратного метру має бути не більше 46,7 тис. грн та максимальна сума кредиту до 2,45 млн грн. 

Для Львова гранична вартість метру 39,8 тис. грн. та сума кредиту 2,09 млн грн.

Для Одеси 38,3 тис. грн та 2,01 млн грн відповідно. 

Що можна дозволити собі на ці кошти?

Середня вартість 1-кімнатної квартири з ремонтом в Києві на вторинному ринку становить 55 000$. Проте, згідно з дослідженням ЛУН, середня вартість саме куплених у вересні 1-квартир була менша і становила 42 000$. 

Середня ціна на двокімнатні в столиці 85 000$, але середня вартість придбаних минулого місяця була суттєво меншою — 69 000$.

У Львові ситуація аналогічна лише з однокімнатними, де середня вартість становила 51 250$, проте вартість проданих квартир була 35 000$. Двокімнатні не мали відмінності, так оголошення і придбані квартири коштували в середньому 90 000$.

Південь представлений Одесою, і там в середньому за 1-квартиру просять 25 250$, але середня ціна проданих — 23 000$. За двокімнатні просять 30 650$, а ціна придбаних трохи менша — 29 000$.

Отже, за результатами дослідження ЛУН, на пільгову іпотеку з мінімальним першим внеском 20% людина без сім’ї може розраховувати на 1-2 кімнатну квартиру з ремонтом на вторинному ринку в Києві та Одесі, у Львові лише на 1-кімнатну квартиру. Отримати квартиру більшої площі за цією програмою теж можливо, якщо збільшити розмір першого внеску. 

Проте, якщо на іпотеку претендує сім’я, то за кожного члена додається +21 доступних квадратних метрів і, відповідно, збільшується максимальна сума займу. Таким чином, сім’я з декількох людей за цією програмою вже може претендувати навіть на 2-3-кімнатну квартиру при мінімальному першому внеску.

Скільки коштуватиме квартира в новобудові без ремонту?

Програма розповсюджується як на готове житло, так і на квартири ще на стадії будівництва, котрі відчутно дешевші. В останньому випадку забудовник має реєструвати на квартиру майнові права. Це відносно нова процедура, забудовники тільки починають таку реєстрацію, проте на вже збудоване житло в новобудові можна взяти іпотеку.

Так, в Києві при мінімальному першому внеску можна розглядати варіанти вже збудованого житла у Голосіївському, Святошинському та Оболонському районах, майже всьому лівому березі, а також у значній частині передмістя в межах 5-15 км від Кільцевої дороги. 

Львів, як і в цілому західні регіони, наразі користується попитом, тому може запропонувати лише близько 10 варіантів житлових комплексів. Майбутнім покупцям  у цьому місті доведеться почекати реєстрації майнових прав забудовниками на ще незбудовані квартири, або збільшувати суму першого внеску.

В Одесі варіантів готового житла від забудовників придатного для іпотеки з мінімальним першим внеском значно більше — понад 30 житлових комплексів у  майже всіх районах міста.

Як взяти іпотеку?

Наразі заявки можна подати через сайт Дія. Необхідно заповнити форму, вказавши сімейний статус та загальний дохід домогосподарства. А також дані за житло, котре хочете оплатити. Тобто, спочатку обираєте, що плануєте придбати, та лише потім відправляєте заявку.

Всього у програмі беруть участь 5 банків: «Ощадбанк», «ПриватБанк», «Укргазбанк», «Глобус» або «Скай Банк». Згодом планується розширити цей список. 

Чи варто брати іпотеку в умовах війни?

Зі слів Дениса Суділковського, маркетинг директора ЛУН: «Безумовно, іпотека на 20 років під 3% — це найкращі умови на придбання нерухомості за всю історію незалежності. Це має стати суттєвим поштовхом для відновлення ринку. Але варто звернути увагу  на додаткові платежі та ризики. Додатково оплачуються банківські комісії за видачу кредиту та раз на рік обов’язкове страхування житла від 0,25% до 1% від вартості квартири.

А от з ризиками програми ситуація складніша. Насправді людина бере іпотеку за ставкою 7%, але з неї 4% компенсує держава через спеціальний ескроу-рахунок. І за наявністю коштів на тому рахунку має слідкувати саме одержувач кредиту, інакше він зобов’язаний з власної кишені доплатити банку відсотки. Основних причин чому грошей може не бути на спецрахунку дві — держава перестала фінансувати програму, або позичальник пропустив свій платіж, і тоді це свого роду штрафні санкції за несвоєчасну оплату».

22 серпня Президент України підписав Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій» №7398. Законопроект, серед …

За результатами дослідження ЛУН, зацікавленість орендою у перший день обстрілів обвалилась на 25%, але відновилась за 3 дні. Ціни на новобудови продовжують зростати навіть у валюті, видано …

Статьи по теме
Аналітика
Як реагує ринок нерухомості на обстріли енергетичної інфраструктури в жовтні?Дослідження ЛУН

За результатами дослідження ЛУН, зацікавленість орендою у перший день обстрілів обвалилась на 25%, але відновилась за 3 дні. Ціни на…

28 / 10 / 2022

Аналітика
Обов’язкові бомбосховища в новобудовах: як позначиться на вартості квадратного метра та комунальних послуг

22 серпня Президент України підписав Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту…

06 / 09 / 2022

Аналітика
Квадратний метр в новобудовах продовжить дорожчати

Ринок новобудов поступово оживає, забудовники частково поновили роботи на майданчиках, відкрили відділи продажу, але покупець не поспішає вкладатися в нерухомість,…

10 / 08 / 2022

Аналітика
Ціни на новобудови зростають, пропозиції на вторинці скорочуються — аналітика ЛУН

Аналітики компанії ЛУН оприлюднили дані щодо поточної ситуації на ринку нерухомості України. Закарпатська, Полтавська та Тернопільська області ставлять рекорди по зацікавленості в…

02 / 08 / 2022