Онлайн-журнал про новобудови Києва та області

ru

ДІАМ замість ДАБІ: 5 питань про реформу містобудування

16.09.2021

3м2 Редактор

Кабінет міністрів затвердив постанову про старт роботи Державної інспекції архітектури і містобудування (ДІАМ/ГИАГ). Одночасно Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) офіційно припинила виконувати свої повноваження. Усі її співробітники будуть звільнені. Про це стало відомо на пресконференції, яка пройшла 15 серпня.

На фото: Олексій Чернишов, міністр розвитку громад та територій України передає символічний будівельний інструмент Семену Кривоносу, голові Державної інспекції архітектури та містобудування

Підбір кадрів у структуру проходив декілька місяців, наразі кількість співробітників нової структури досягає 198 осіб — це 30% від загальної кількості вакансій. За словами міністра, це в переважній більшості люди, які раніше не працювали на державній службі, але є професіоналами з ринку. Підбір кандидатів на посади в ДІАМ проходив спільно з Національним антикорупційним бюро і Нацагентством з попередження корупції. Міністр зазначив, що у новоствореній ДІАМ не працюють і не будуть працювати ті люди, які до цього працювали у ДАБІ. Наразі пошук кандидатів на вакантні триває.

Основними завданнями ДІАМ є:

  • надання (отримання, реєстрація), документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.
  • відмова у видачі таких документів,

або анулювання (скасування) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.

В Україні будуть утворені не тільки центральні, а й територіальні органи ДІАМ у кожній області. Також в рамках реформи розширюються повноваження органів місцевого самоврядування в питанні контролю над процесом будівництва.

Чи будуть створюватися інші органи для контролю містобудування?

Раніше планувалось, що також буде утворено Державну інспекцію містобудування та Державне агентство з технічного регулювання у містобудуванні. Але у новій редакції цих органів нема.

Як тепер будуть повідомляти про початок будівництва та введення в експлуатацію?

Якщо забудовник має відповідним чином оформлену земельну ділянку та правильно оформлений проєкт, він має право будувати на цій ділянці без дозволу, який треба було оформлювати раніше. Потрібно лише у декларативний спосіб повідомити державу про старт будівництва.

Сертифікат на введення в експлуатацію також будуть отримувати в новий спосіб — в електронній системі заяву про готовність до введення в експлуатацію повинні підписати електронним підписом як замовник будівництва, так й авторський нагляд, автор проєкту, забудовник та інші відповідальні особи. Якщо всі підписи будуть отримані, будівля автоматично отримує Сертифікат.

Поки що введення в експлуатацію проходитиме в перехідному режимі, аж поки Верховна Рада не ухвалить відповідні законопроєкти (№ 5877 і № 5655, № 5656) у другому читанні і таким чином остаточно буде завершено реформу містобудування в Україні. Планується, що це відбудеться вже у жовтні.

Що буде з проблемними новобудовами, які будувались з порушеннями?

Чернишов зазначив, що сертифікат на введення в експлуатацію не отримають будівлі, які будувалися не за початковим проєктом, наприклад, замість 9-типоверхівки побудовано 29-типоверхівку. «Це неможливо. Є багато випадків, коли забудовники намагаються продавати квадратні метри так званим інвесторам, заселяти їх, а потім використовувати цих інвесторів, власників квартир, які ще не оформлені, і вимагати введення в експлуатацію. Такий забудовник повинен оформити зміни в проєктну документацію, якщо це можливо. А якщо неможливо, а такі випадки є, вони ніколи не отримають сертифікат на введення в експлуатацію», — сказав Чернишов.

За його словами, якщо неможна буде актуалізувати дійсний проєкт через порушення та існуючи містобудівні обмеження, забудовник повинен буде демонтувати поверхи, та привести об’єкт до стану, який передбачався спочатку.

Також буде введена адміністративна та кримінальна відповідальність за порушення норм будівництва. Це передбачено зареєстрованим в парламенті законопроєктом.

Що буде з дозволами, які активно видавала ДАБІ останнім часом?

За словами Чернишова, буде проведено аналіз виданих ДАБІ документів за попередні часи роботи. «Аналіз діяльності ДАБІ буде проведено не тільки за останні два тижні, а й за весь час її існування і буде розглянуто все те, що було оформлено», — підкреслив глава Мінрегіону.

Про те, що Держархбудінспекція останні 14 днів працювала без вихідних і виконала двомісячну норму, написав в соцмережі експерт з містобудування Георгій Могильний.

Наприклад, за 8 місяців ДАБІ видала 1621 дозвіл, тобто за два тижні співробітники інспекції виконали двомісячну норму.

При цьому, як підкреслив Могильний, за останній тиждень видані документи не відображалися в Єдиній державній електронній системі в сфері будівництва, однак 14 вересня було відкриті публічно.

Чи зменшиться вартість квадратного метра після реформи, адже раніше корупційна складова при отриманні дозволів значно впливала на ціни на первинку?

За словами Чернишова, реформа містобудування призведе до зменшення собівартості для забудовника будівництва, з ціни квадратного метра для забудовника зникне вся корупційна складова. А що стосується безпосередньо цін на житло, то їх визначає ринок. Як саме ринок прореагує на реформу ДАБІ — Чернишов не уточнив.

15 вересня на ВДНГ презентували скульптуру «Київський Кит». Про це повідомляє знімальна група «Київ. NewsRoom» телеканалу «Київ». За словами авторів, це найбільша скульптура в Україні, створена з переробленого пластику, а також перша інтерактивна скульптура, що буде зображати навколишній …

Для того, щоб в Києві вчасно розпочався опалювальний сезон, а тарифи на тепло і гарячу воду не підвищувалися, необхідно терміново вирішити питання компенсації теплопостачальним підприємствам …

Статьи по теме
Новини
5 ЖК Києва з власними котельнями

3m2 підібрав житлові комплекси, які будуть опалюватися автономно. ЖК CITY HUB Адреса: Солом’янський район, вул. Кудряшова, 8-10Ціна: від 38 800…

23 / 10 / 2021

Новини
Чи можна «виписати» людину з квартири без її присутності?

Реєстрація місця проживання, так звана прописка, на перший погляд, не надто важлива для сучасного українця. У декого між офіційним і…

23 / 10 / 2021

Новини
Як отримати актуальні дані про новобудову з державних реєстрів. Вебінар Pro.Monitor.Estate

27 жовтня Monitor.Estate запрошує на вебінар про те, як працювати з пошуковою системою по нерухомості Pro.Monitor.Estate та які можливості для…

23 / 10 / 2021

Новини
Вулицю Ентузіастів капітально відремонтують із облаштуванням велосипедної доріжки

Вулицю Ентузіастів капітально відремонтують із облаштуванням велосипедної доріжки та благоустроєм прилеглої території. Відповідний робочий проект затверджено розпорядженням КМДА № 2182. Капітальний…

23 / 10 / 2021