Онлайн-журнал про новобудови Києва та області


Нацбанк: попиту на новобудови в Києві майже немає

23.06.2022

3м2 Редактор

З початку повномасштабної війни ринок нерухомості в Україні майже зупинився, йдеться у новому звіті НБУ про фінансову стабільність.

Попит

Відновлення операцій з купівлі-продажу, за свідченнями учасників ринку, поки не призвело до відродження ринкової активності, хоча кількість відвідувань сайтів з оголошеннями дещо збільшилася, зауважують у НБУ.

«Попиту на новобудови в Києві майже немає. У західних областях ситуація краща, але і там попит зменшився більш як на половину відносно довоєнного рівня. Готові купувати нерухомість деякі інвестори зі значними заощадженнями і лише зі суттєвими знижками», — повідомили у Нацбанку.

За даними сервісу з пошуку житла Flatfy, попит на житло на вторинному ринку в Україні теж зменшився більш ніж удвічі відносно жовтня 2021 року. Активність скоротилася в усіх областях України, на територіях близьких до зон бойових дій попиту майже немає. На заході країни зниження попиту очікувано найменше.

Ціни на житло

За підсумками першого місяця повномасштабної війни номінальні ціни на первинному ринку столиці майже не змінилися – ринок завмер. Утім, уже в квітні після відведення окупаційних військ від північних областей країни ситуація стабілізувалася. Заявлені ціни на житло зростали в межах 5% на місяць, тобто значно швидше, ніж за нормальних умов. У західних областях у середньому вартість житла на первинному ринку зростала подібними темпами.

«Забудовники підвищують вартість нового житла, щоб „підігнати“ заявлені ціни під очікувану девальвацію гривні, інфляцію та стрімке зростання собівартості будівництва», — зазначають у Нацбанку.

На вторинному ринку загалом спостерігається зростання цін в оголошеннях, хоч і дещо хаотичне.

«Однак більшість заявлених цін на первинному та вторинному ринках відображає скоріше оптимістичні очікування продавців. За дуже низького попиту та мізерної кількості угод реальну вартість квадратних метрів визначити вкрай важко. Тож нинішні ціни не відображають стан ринку, йому ще слід віднайти рівновагу», — вказують у НБУ.

І зауважують, що далі на динаміку цін на житло впливатимуть одночасно менший попит та менша пропозиція житла. І що важливим драйвером динаміки цін і далі буде підвищення собівартості будівництва.

«У західних регіонах та в Києві попит відновиться швидше за рахунок внутрішнього переміщення», — додали у НБУ.

Будівництво

Станом на кінець травня, як зазначається, забудовники відновили роботи менш ніж на половині житлових комплексів України. У Києві та області будівництво поновилося на менш ніж на третині об’єктів, що активно будувалися в переддень війни. Добудовуватимуть зараз переважно ті, чиї об’єкти на фінальній стадії будівництва, та ті, хто має запас коштів. На сьогодні комерційні інвестиції в нове будівництво не здійснюються.

Теги:

Діджитал платформу «Карта Руйнувань», яка фіксує наслідки російського вторгнення в Україну, публічно запустила ГО «Антикорупційний штаб». Туди додають світлини зруйнованих або пошкоджених цивільних об'єктів: будинків, …

Реєстр зруйнованого російськими окупантами майна українців буде запущено в липні. Kрім подання заявок про шкоду українці зможуть додавати результати обстеження постраждалих обʼєктів. Про це повідомив заступник міністра …

Статьи по теме
Новини
На Чернігівщині відновили 19 із понад 25 мостів, зруйнованих під час війни

У Чернігівській області вже відновили 19 із понад 25 зруйнованих під час війни мостів. Автомобільний шлях із Чернігова до Києва скоротився…

07 / 07 / 2022

Новини
Поліція заблокувала кран на будівництві ЖК «Тургенєв» і затримала кранівника

Шостого липня поліція Києва заблокувала кран і затримала кранівника, який працював на будівництві ЖК «Тургенєв» на місці зруйнованої забудовником частини садиби ХІХ століття, повідомляє…

07 / 07 / 2022

Новини
У Києві не забули про необхідність реконструкції кварталів застарілого житла

У столиці планують реконструювати квартали (мікрорайони) застарілого житлового фонду з метою створення комфортних умов для проживання мешканців. Про це розповіла депутатка Київської міської…

07 / 07 / 2022

Новини
В Бучі зводять модульне містечко нового покоління

Модульне містечко з квартирами, кімнатами комунального типу, коворкінгом, дитячими майданчиками та зеленою зоною має з’явитися у Бучі за три місяці. За задумом архітекторів, воно має…

06 / 07 / 2022