Онлайн-журнал про новобудови Києва та області

ru
Власних коштів забудовників вистачає лише на стартові 3-5 місяців будівництва

15.10.2020

3м2 Редактор

У більшості українських забудовників власних коштів вистачає лише на перші 3-5 місяців будівництва. Про це повідомив СЕО Caspian Service в Україні Чінгіз Кішієв.

На його думку, однією з головних проблем розвитку українських девелоперських компаній є неможливість акумулювати або залучити достатній капітал під реалізацію проекту. На сьогоднішній день у більшості українських компаній немає можливості залучити «довгі гроші» ані у банківських інститутів, ані у держави під 3-5% річних, які б дозволили будувати, не чекаючи блискавичних надходжень від продажів квартир.

«По суті, у забудовників бракує власних коштів для будівництва. І реалізація проекту, в основному, залежить від активності продажів», — сказав він.

У зв’язку з цим, як вважає Чінгіз Кішієв, вкладення в первинний ринок досить ризиковані для покупців, при цьому імідж / бренд компанії і послужний список реалізованих проектів перестають сприйматися покупцями, як додаткова гарантія того, що проект взагалі буде закінчений і не перетвориться в недобуд.

Експерт звернув увагу на те, що за останні 2 роки в найбільшій зоні ризику знаходяться інвестори, що вкладають в проекти великих компаній, які одномоментно реалізують від 5 і вище проектів. За його словами, для їх реалізації дуже часто використовується так зване «перехресне фінансування», коли кошти від продажу квартир у вже споруджуваному об’єкті девелопер направляє на старт будівництва нового проекту.

«Саме тому в разі виникнення будь-яких складнощів з будівництвом проекту, вся використовувана фінансовий ланцюжок рветься і може привести не тільки до істотних затримок з темпами будівництва, а й до банкрутства компанії», — підкреслив він.

За даними Чінгіза Кішієва, на сьогоднішній день близько 20% всіх споруджуваних проектів мають достатнє фінансування, яке не залежить від поточного рівня продажів. В основному, це проекти, що реалізуються іноземними інвесторами або ж в партнерстві декількох українських девелоперів. При цьому партнерські проекти — це або великі ЖК (на 150-200 тис. кв.м), або елітні будинки, в яких ціна кв. м в 2 – 2,5 рази вище, ніж в об’єктах комфорт-класу.

«В умовах сформованої кон’юнктури ринку, коли пропозиція в середньому на 40% перевищує існуючий попит, для успішної реалізації проекту українським девелоперам необхідно мати як мінімум 30-40% резерву від кошторисної вартості будівництва. Цих коштів вистачить на те, щоб будувати, як мінімум, 6-9 місяців, не розраховуючи на активні продажі», — зазначив експерт.

Чінгіз Кішієв впевнений, що наявність власних коштів — це не просто потреба для успішного ведення бізнесу, це ще й страховка для девелопера від всіляких форс-мажорних обставин, яким у 2020 році стала пандемія коронавіруса.

Він також нагадав, що згідно з державною статистикою України, за 6 місяців 2020 року в українську економіку було залучено близько 154 млрд грн інвестицій, що на 30% менше, ніж в 2019 році. При цьому сума іноземних інвестицій склала близько 0,5% (770 млн грн).

«З цих коштів в сферу житлового будівництва було вкладено не більше 250-300 млн грн», — підсумував Чінгіз Кішієв.

Статьи по теме
Новини
В Києві продовжать ремонтувати будинки за бюджетні кошти за принципом співфінансування

Постійна комісія Київської міської ради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку на  засіданні 22 січні підтримала ініціативу місцевої громади про проведення капітальних ремонтів…

22 / 01 / 2021

Новини
У забудовника ЖК «Софія Київська» виникли складнощі. Що відомо на сьогодні

За словами голови сільради Олеся Кудрика, забудовник ЖК «Софія Київська» не виконав зобов’язань і сьогодні винен близько 3 млн грн, пише…

22 / 01 / 2021

Новини
Держстат підрахував, як змінилися ціни на квартири в 2020 році

У минулому році в Україні ціни на вторинному ринку житла зросли на 9,8%, на первинному ринку – 6,9%. Про це…

22 / 01 / 2021

Новини
У Києві почали надходити платіжки-«аномалії» за опалення. Як їх уникнути?

Після отримання платіжок за опалення в грудні в соцмережах з’явилось кілька прикладів платіжок з аномально високими нарахуваннями. Люди обурювалися цифрами у 10–17 тисяч грн. Як повідомили…

22 / 01 / 2021