Онлайн-журнал про новобудови Києва та області

ru
Як не потрапити в будівельну аферу під час купівлі нерухомості: лайфхаки для інвесторів

01.03.2021

3м2 Редактор

Сьогодні будівельні афери та скандали, жертвами яких стають тисячі людей, – на кожному кроці. Тому до придбання нерухомості необхідно підходити з усією відповідальністю, зокрема, обов’язково проводити ретельну перевірку всієї інформації про будівництво.

Про те, що саме необхідно проконтролювати на етапі купівлі квартири, розповів заступник директора Департаменту містобудування та архітектури Київської міської державної адміністрації Юрій Тацій на своїй сторінці у Facebook.

«Придбання нерухомості чимось подібне до походу в супермаркет. Коли ви там бачите акції з неймовірною знижкою до 50%, це наводить на підозру щодо якості продуктів. І, як правило, такі підозри обґрунтовані. Так само при купівлі житла. Вартість квадратного метру суттєво нижча від середньоринкової – це тривожний дзвіночок, привід задуматися – чи варто купувати таке житло і чи не є це тим «безкоштовним сиром», що буває лише у мишоловці», – зауважив Юрій Тацій.

Тож, за словами посадовця, якщо об’єкт інвестування вже обраний, то найперше треба дізнатися:
– Хто є власником чи користувачем землі, на якій зводиться будинок;
– Яким є цільове призначення земельної ділянки (чи можна взагалі там будувати житло);
– Чи отримав забудовник містобудівні умови та обмеження (вони визначають рамки дозволеного в будівництві);
– Чи є у забудовника проект і чи він зареєстрований в Містобудівному кадастрі та на інших публічних ресурсах;
– Чи має забудовник дозвільну документацію (дозвіл або зареєстровану декларацію про початок будівельних робіт);
– На кого видана вся ця документація (чи все це одна компанія, чи кілька).

«Українське законодавство гарантує, що будь-який громадянин може подати запит на доступ до публічної інформації до державної установи і отримати відповідь не пізніше п’яти робочих днів з дня його отримання. Основні установи – Держгеокадастр, Держархбудінспекція, Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю КМДА, Департамент земельних ресурсів КМДА, Департамент містобудування та архітектури КМДА, є розпорядниками відповідної інформації і нададуть її на вашу вимогу», – підкреслив Юрій Тацій.

Він додав, що для отримання даних інвестор також може також проконтролювати наступне:
– Через Єдиний реєстр юридичних і фізичних осіб-підприємців дізнатися, чи давно компанія працює на ринку, хто її засновники та чи відповідає статутний капітал вимогам законодавства.
– Промоніторити відкриті джерела, аби вивчити історію забудовника: що він побудував, скільки об’єктів незавершених, а скільки «заморожених».
– Скористатися послугою онлайн-сервісів моніторингу новобудов. Там зможете дізнатися про статус будівництва конкретних об’єктів та пов’язані з ними ризики.
– Перевірити дані забудовника, генпідрядника та фінансової установи у реєстрі судових рішень. Звертайте увагу як на завершені справи, так і на поточні судові суперечки.
– В Реєстрі судових рішень або в Держреєстрі речових прав на нерухоме майно перевірити наявність або відсутність арештів на земельну ділянку.

«Але пам’ятайте – навіть дотримання усіх цих вимог не дає 100% гарантії! На жаль, сфера будівництва урегульована так, що жодним чином не захищає інтереси інвестора. Він потрапляє у цілковиту залежність від забудовника. А пошуки інформації в реєстрах теж не панацея, бо є приклади тимчасового виведення небажаних даних звідти, аби ошукати людину», – зазначив Юрій Тацій.

Статьи по теме
Новини
По завершенню місцевих «локдаунів» ціни на нерухомість можуть зрости в середньому на 5%, — АФНУ

По завершенню місцевих «локдаунів» вартість об’єктів в різних сегментах нерухомості може зрости в середньому на 5%. Таку думку висловив Юрій Піта, президент Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів)…

21 / 04 / 2021

Новини
Зелені зони біля ЖК: 5 варіантів новобудов

3m2 зібрав ЖК, які будують поруч з зеленими зонами. BOSTON CREATIVE HOUSE Адреса: Оболонський район, просп. Степана БандериЦіна: від 30…

21 / 04 / 2021

Новини
У Київраді пропонують створити ландшафтний заказник «Протасів Яр»

На засіданні Постійної комісії Київради з питань екологічної політики, яке відбулось сьогодні, депутати проголосували за створення ландшафтного заказника місцевого значення «Протасів Яр». Про це повідомляє…

21 / 04 / 2021

Рейтинги
5 ЖК, де можна купити квартиру в іпотеку під 7%

В Україні почала діяти програма «Пільгова іпотека». Покупці нерухомості можуть оформити іпотеку під 7% річних. Іпотечний кредит дають на строк…

21 / 04 / 2021