Нещодавно Кабінет міністрів України затвердив стратегію та фінансовий план державної компанії «Укрфінжитло», що дозволить залучити фінансування під програму «єОселя» вже навесні цього року. Це дасть новий поштовх для розвитку програми й пожвавить ринок нерухомості, наразі ж спостерігається певний брак фінансування, що гальмує програму. Property Times поспілкувався з забудовниками Києва та області про перспективи програми, стримуючі фактори та про кількість укладених угод. 3m2.ua передрукувала частину розповідей девелоперів.
Ірина Міхальова, директорка з маркетингу Alliance Novobud, зазначила що державна програма іпотечного кредитування «єОселя» — вчасна, корисна та перспективна ініціатива, покликана відкрити звичайним українцям доступ до омріяного власного житла та оживити ринок нерухомості. Так, поки що вона доступна не для всіх верств населення, та є інші проблем. «Так, є питання щодо акредитації забудовників в частині житла, що будується, але ми бачимо, що робота ведеться, рішення ухвалюються. Сподіваюся, що вже до літа матимемо досить ефективний та дієвий інструмент для збільшення продажів саме нового житла», — уточнила Міхальова.
Старт програми був досить потужним, зацікавленість потенційних покупців та продавців — колосальна.
«Сьогодні чи не кожен другий покупець приходить до нас саме із запитом щодо можливості участі у програмі. Переважно це військовослужбовці. Готового житла, яке б підходила до чинних умов, у нас не так вже і багато, тож поки нам важко скласти враження про програму, а тим паче говорити про її ефективність.
Для нас як для девелопера, що має великий пул будинків на стадії будівництва, важливо якнайшвидше отримати можливість взяти участь в програмі саме з цими квадратними метрами. А широкий загал, гадаю, чекає того моменту, коли пільгові умови програми почнуть розповсюджуватися на українців різних професій. Виконання цих умов обіцяють зовсім скоро», — повідомила Міхальова.
За програмою Alliance Novobud уклали дві угоди. Перша у грудні 2022 року, друга вже у лютому 2023 року. Обидва клієнти — військовослужбовці. Вони придбали квартири в наших броварських житлових комплексах: Krona Park II та Madison Gardens.
Також певна кількість заявок знаходиться на етапі погодження.
«До слова, організаційно все досить добре продумано: реєстрація в програмі проходить швидко та легко, покупцю необхідно зібрати певний пакет документів, що, в принципі, обґрунтовано. Увесь процес оформлення займає не так вже багато часу та зусиль, тому чекаємо на подальші кроки держави та учасників процесу й віримо у світле майбутнє програми «єОселя», — повідомила Міхальова.
Анна Анісімова, керівниця відділу інвестицій та аналітики компанії «Інтергал-Буд», розказала, що в рамках програми продано 9 квартир. Першою угодою став продаж квартири в листопаді минулого року. Кредит тоді надав банк „Глобус“.
Ще близько 40 угод знаходиться на етапі підготовки до підписання.
«Загалом програма „єОселя“ є важливим поштовхом для розвитку іпотечного ринку. Однак поки що кількість людей, що змогла скористатись пропозицією, невелика. В першу чергу це пов’язано не з попитом, ми спостерігаємо, що інтерес до участі в програмі серед українців чималий, а з тривалістю та складністю оформлення угод. Загалом термін, який потрібен на придбання квартири в рамках програми, становить два-три місяці», — сказала Анісімова.
Ще одна проблема — жорсткі вимоги до первинки.
«Через це акредитацію на участь у програмі отримує мала кількість ще незавершених об’єктів будівництва. Ми проходили цей етап та маємо позитивний досвід. 2 будинки житлового комплексу „Нивки-Парк“, що наразі ще не мають сертифікату готовності, отримали акредитацію. Але таких прикладів на ринку небагато. Готові ж будинки, як правило, не мають достатньої кількості непроданих квартир, аби задовольнити попит. Відтак, покупці змушені вибирати серед пропозицій на вторинці. А це не стимулює ані галузь, ані економіку країни, драйвером для якої є нове будівництво», — зазначила Анісімова.
Вона нагадала, що для багатьох програма є чи не єдиним способом реалізувати мрію про власне житло. На цьому етапі реалізації „єОселя“ позичальниками можуть бути військовослужбовці, правоохоронці, медики, освітяни та науковці — категорії громадян, яким без підтримки держави покращити житлові умови вкрай важко.
«Ми на власному прикладі бачимо, що інтерес до участі в „єОселя“ дуже великий. До нас постійно надходять запити, люди звертаються до відділів продажів щодо купівлі квартири в іпотеку на пільгових умовах. З іншого боку — складність та тривалість оформлення угод сповільнює цей процес. Загалом ланцюжок дій, які треба вчинити позичальнику, є довгим. Спершу подати відповідну заявку через додаток „ДІЯ“. Згодом подати заявку та отримати попереднє позитивне рішення від банку. Лише маючи розрахунок суми кредиту від фінустанови, позичальник може починати шукати відповідні пропозиції на ринку. Ще один етап — оцінка обраної квартири, яку здійснюють суб’єкти оціночної діяльності, та реєстрація відповідного звіту на сайті Фонду державного майна України. Це все триває місяці. Іноді позичальники спершу звертаються до забудовника, що є неправильним. Люди розраховують придбати нерухомість на умовах пільгової іпотеки, не отримавши попереднього підтвердження свого права на участь в програмі. І таких звернень чимало», — зазначила Анісімова.
Володимир Карплюк, СЕО інвестиційної групи Molodist, розказав: «Ми покладаємо велику надію на те, що програма „єОселя“ згодом активно запрацює й дасть потужний поштовх для ринку первинної нерухомості. Поки дати оцінку ефективності програми неможливо, бо пройшло замало часу для повноцінного запуску.
Надіюсь, що у 2023 році програму забезпечать відповідним ресурсом. Станом на початок березня 2023 року ми уклали три попередні угоди з продажу за цією програмою. Клієнти очікують фінансування від банків партнерів. Загалом маємо близько 40 контактів в роботі».
На Київщині триває програма допомоги для найбільш вразливих верств населення по безкоштовній заміні пошкоджених вікон та дверей. Нею займається французька неурядова гуманітарна організація ACTED. Подати заявку можна до 31 …
Київрада збирається відновити договір оренди земельної ділянки в районі Броварського проспекту, яка нещодавно була частиною лісу. Про це повідомляє «Київвлада».
Проєкт рішення від 27 січня 2022 року …
Новини забудовників Alliance Novobud звітує щодо динаміки будівництва у травні на всіх майданчиках Alliance Novobud. Illinsky House, м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька,…
Найбільшу суму за оренду житла (добового) за містом доведеться заплатити мешканцям Києва. Медіанна ціна становить 2 374 грн/добу. У Дніпропетровській області відпочинок обійдеться в 1 400…
У Києві затримали трьох чиновників та охоронця після того, як через закрите укриття у столиці 1 червня загинуло троє людей. Про це повідомляє Офіс генерального прокурора…
З 1 по 9 червня «Київводоканал» не прийматиме показники лічильників. Наразі облікові бази закриті. Про це повідомили у пресслужбі компанії. Як зазначають фахівці, у цей час відбувається обробка даних…