Онлайн-журнал про новобудови Києва та області

ru
Перевір забудовника. 5 ключових питань покупця квартири в новобудові

04.09.2019

Невідомий автор

Ви зібрали гроші чи відчуваєте снагу платити тривале розтермінування? Можете собі дозволити іпотеку і націлились на придбання квартири за будь-яку ціну? Чудово, а тепер зробіть кілька простих речей. Заспокойтесь: надмірна емоційність вимикає ваш розум, а з ним — здатність до критичного мислення. Квартир вистачить на всіх, і хороших також. Приготуйтесь: пошук житла вимагатиме від вас часових, фізичних і емоційних ресурсів. Зрозумійте: щоб обрати правильний житловий комплекс і забудовника, потрібно двадцять два рази перевірити все самому, а тільки потім везти гроші у відділ продажів. У цій статті ми зібрали коротку шпаргалку для тих, хто планує купувати квартиру найближчим часом.

#1. Порівняння

Пропустимо той факт, де шукати ЖК. Як показало наше опитування, яке проводили серед читачів 3m2, хтось шукає в Інтернеті, хтось звертає увагу на зовнішню рекламу, іншим підказують варіант зі сторони або просто подобається комплекс, в якому живуть рідні, друзі, знайомі. Зрозуміло, що коли ви почнете цікавитись первинним ринком, однозначно полізете в мережу і почнете шукати інформацію. У допомогу вам той самий сайт ЛУН.ua, dom.ria тощо.

Важливо обрати кілька варіантів, які підходять під чіткі критерії саме для вас. Для кожного ці принципи відбору свої, найбільш розповсюджені: вартість, хто будує, район, локація і транспортна доступність, інфраструктура.

Потрібно мати хоча б кілька варіантів, які дійсно відповідають запитам і подобаються. Більшість відсіється у процесі і стане легше, от побачите.

#2. Перевірка

Серед 10 умовних варіантів, які залізобетонно подобаються, потрібно провести жорсткий юридичний кастинг. Для цього необхідно перевірити дозвільну документацію ЖК, пробити по реєстрах судових рішень і єдиному держреєстру юридичних і фізичних осіб афілейовані компанії. Інколи є сенс зробити це з юристом, аби уберегтись від прихованих підводних каменів, яких вистачає на ринку. 

Ось ті інструменти, які стануть у нагоді:

– єдиний держреєстр юридичних і фізичних осіб-підприємців — тут можна знайти інформацію про забудовника по коду чи назві компанії, перевірити бекграунд;

публічна кадастрова карта. Працювати з нею просто: знаходимо ділянку, визначаємо правовий статус (власність чи оренда), цільове призначення і порівнюємо, чи відповідає воно тому, що планують будувати.

У забудовника має бути один із наступних документів на землю: акт про право власності чи договір оренди, договір про право постійного користування на землю чи договір суперфікцій. Вони мають бути разом на офіційному сайті ЖК або ж у вільному доступі за запитом у менеджерів відділу продажів.

Також на сайті ЖК мають бути представлені ліцензія генпідрядника, дозвіл на будівництво, дозвіл на початок будівельних робіт. Самому ці документи можна пошукати на сайті ДАБІ. У відділі продажів також варто запитати про проектну документацію і договори про підключення до комунікацій (на кого оформлені тощо).

#3. Про що питати у забудовника

Представники забудовника — це менеджери відділу продажів, які мають відповісти на всі ваші питання. Усі. Без винятку. Рекомендуємо спочатку зателефонувати, адже так можна відсіяти половину варіантів (ну, щодо половини жартуємо) через брак професіоналізму, відсутність квартир, які вас цікавлять тощо. Інколи сайт забудовника ще не оновив інформацію про завершення дії акційної ціни чи те, що однокімнатні вже розібрали, а покупець продовжує сподіватись.

Якщо по телефону все більш-менш ок, треба їхати.

Питати у забудовника треба про терміни будівництва і технології, з чого будують і як (ми писали про технології), генплан і яким буде комплекс по завершенню, хто сусіди навколо комплексу і яке їхнє ставлення до проекту, де садочки і школи найближчі, лікарня, яка буде інфраструктура в самому ЖК і яка є в районі.

Окремо варто спитати про ціноутворення, попросити усю дозвільну документацію, уточнити умови розтермінування/іпотеки, спитати про вартість комуналки, наявність паркінгу або як це питання вирішувати, а також які послуги буде надавати експлуатаційна компанія і за які гроші.

#4. Проінспектувати район і поговорити з місцевими

Ті, хто живуть там, найкраще знають усі болі і переваги локації. Скористайтеся інсайтами. Можете ще почитати форуми і обговорення ЖК, але там інколи дуже багато суб’єктивного і не по темі, тож треба фільтрувати і дивитись самому.

Пройдіть маршрут до метро: там дійсно 10 хв, як декларує забудовник? А якщо йти вранці чи пізно ввечері, то безпечно?

Пошукайте найближчий парк для усамітнень і прогулянок, супермаркет, який влаштує, придивіться до школи і дитячого садка, адже сюди водити дитину.

Словом, уявіть, що ви вже живете в цьому районі. Подобається?

Відповідь на таке питання має стати ключовою в цьому пункті.

#5. Вивчіть договір разом із юристом

Можете і самі, проте все ж таки краще себе убезпечити професійним поглядом фахівця.

Наприклад, про схеми платежів, відсотки, які доведеться сплатити за обслуговування розтермінування, умови затримки платежів і санкції, які накладаються, термін здачі будинку і відповідальність сторін, дії у випадку непередбачуваних обставин тощо.

І наостанок: купівля квартири несе багато ризиків і невідомого, але пам’ятайте, що це один із найважливіших кроків у вашому житті. Він має бути з легким переживанням, а не з нервами. І точно в задоволення. Тому думайте, оцінюйте і не ведіться на маніпуляції будь-кого. Успіхів!

Статьи по теме
Новини
Активісти вимагають вжити заходів щодо незаконних дій прокурора Кулика, який надбудував цілий поверх

Низка громадських організацій вимагає від державних органів вжити заходів щодо факту незаконного будівництва, проведеного скандальним прокурором Костянтином Куликом в одному з найелітніших…

22 / 11 / 2019

Новини
Депутат Київради поскаржився на новобуд на Лук’янівській

У мера Києва Віталія Кличка просять скасувати Містобудівні умови і обмеження (МУО) на проектування забудови в межах земельних ділянок на вул. Лук’янівська, 35,37,39, пров. Лук’янівський, 2-А….

22 / 11 / 2019

Новини
ЖК «Центральний» буде відстоювати свої права в Апеляційному суді, бо ми працюємо законно, — керівництво компанії

Новини компаній Житловий комплекс «Центральний-2» подаватиме апеляцію на рішення Ірпінського міського суду щодо арешту ділянки, на якій компанія працює понад…

22 / 11 / 2019

Новини
За який час можна дістатися з передмість до Києва. Інфографіка

Реальна територія Києва давно не обмежується межами міста. Багато киян їздять на роботу з передмістя, пише ЛУН Місто. Посилаючись на…

22 / 11 / 2019