Онлайн-журнал про новобудови Києва та області

ru

ТОП-8 ЖК, що не вклалися у строки здачі

01.07.2021

Артем Сіренко

Перенесення строків завершення будівництва житлових комплексів в експлуатацію – поширена практика серед забудовників, це скоріше правило, а здача в строк – виключення. 3m2 розібрався в причинах таких затримок на прикладі житлових комплексів, огляди яких вже виходили у «Будконтролі».

ЖК «Маланюка, 101»: земля «закінчилася» і суди з ДАБІ

Історія забудови прибережної ділянки колишнього цегляного заводу на Микільській Слобідці сягає середини 2000-х: рішенням Київради у 2004 році ВАТ «Дарницький комбінат будівельних матеріалів і конструкцій» було передано в оренду ділянку у 21,52 га для будівництва житлових будинків з об’єктами соціально-культурного призначення та підземними паркінгами — на строк у 15 років.

Власне, на підставі того рішення Київради було укладено договір оренди земельної ділянки №66-6-00328 от 21.03.2006 р. — і у березні цього року його строк дії завершився. У Київради наразі зареєстровано проєкт рішення Київради про подовження строку оренди, документ погоджується, але не виносився на голосування. Втім, у 2019 році у Київраді вже реєструвався проєкт рішення про розірвання договору оренди — тож попереду можуть бути запеклі дебати.

Пересторогою для позитивного голосування депутатами може бути питання щодо порушення відстані від будівництва до води. Кілька років тривав конфлікт навколо ЖК «Сонячна Рів’єра» біля Броварського проспекту, де будівництво здійснювалося у 70-80 метрах від води, тоді як охоронна зона для Дніпра як великої річки складає 100 метрів.

Аргументами забудовників було визнання протоки Дніпра між Гідропарком та Микільською Слобідкою як середньої річки Десенка — і тоді зона заборони будівництва вже 50 метрів. У ЖК «Маланюка, 101» відстань від найближчого будинку до кромки води — рівно 50 метрів, але за рахунок досипки берега і влаштування бетонної набережної, що видно з супутникових знімків.

Також у цьому ЖК змінювався забудовник. Точніше, хоча замовник той самий, ВАТ «Дарницький комбінат будівельних матеріалів і конструкцій», а будівництвом займалися і комунальне «Житлоинвестбуд-УКБ», і компанія «Енергобудлізінг», наразі ж генпідрядником і водночас девелопером є ВАТ «Міськбудінвест», що пов’язують з тим самим «Енергобудлізінгом».

Центральну частину комплексу ще у 2017 році виокремили у ЖК «Русанівська гавань», яким зайнялася «Ковальська Нерухомість», а безпосередньо у ЖК «Маланюка (Сагайдака), 101» залишилися найпівденніший будинок №31 і будинки на півночі ділянки.

Будинок №31 анонсували здати ще наприкінці 2017 року, потім перенесли на кінець 2018, наразі ж тут ще не завершено утеплення, чимало робіт з нижніми поверхами, і заявлене введення в експлуатацію — третій квартал 2021 року. А ось північний будинок №28 вже анонсують на четвертий квартал 2022 року — хоча тут ще не завершено каркас.

У червні 2021 року забудовник ВАТ «Міськбудінвест» виграв в Окружному апеляційному суді Києва справу проти ДАБІ по припису щодо зупинення підготовчих та будівельних робіт від 26.07.2019, тож є привід для поновлення робіт.

ЖК «Русанівська Гавань»: заселення без землі та здачі в експлуатацію

Комплекс «Русанівська гавань» є відносно вдалою спробою «перезапустити» ЖК «Маланюка/Сагайдака, 101». Від останнього лишилося фактично два будинки, інші, що перебували на різних стадіях будівництва, перейшли до «Русанівської гавані». Втім, описані вище проблеми з землею (закінчився строк оренди) також «дісталися у спадок» і стосуються обох комплексів.

Наразі ЖК «Русанівська гавань» — найбільший житловий комплекс на набережній Микільської слобідки — ЖК «Сонячна рів’єра» від «Укрбуду» добудовано у скороченому вигляді (дві вежі), забудова біля собору так і не стартувала, хоча сюди намагалися «зайти» і «Фундамент», і DIM. Інші розташовані вглиб району ЖК («Касіопея», «Френдлі», «Садовий» та інші) вже заселені, тож вже зараз можна умовно оцінити рівень навантаження на інфраструктуру району у найближчі роки. Нових соціальних об’єктів та доріг так і не з’явилося — і жодних робіт не розпочато.

Наразі чотири будинки комплексу практично завершено, виконано більшою частиною і роботи з благоустрою території (хоча торговий центр ще недобудовано), і судячи з активності, частина інвесторів не лише робить ремонти, а й проживає у ЖК «Русанівська гавань». Втім, жоден з чотирьох будинків наразі не здано в експлуатацію — на початку червня 2021 року комплекс «отримав» вже п’яту відмову від ДАБІ. Анонсувалася здача ще влітку 2019-го, втім, враховуючи «відсутність» земельної ділянки, прогнозувати завершення поки складно.

ЖК «Фрідом»: довга добудова спадку «Укрбуду»

ЖК «Фрідом» — один багатьох об’єктів сумно відомого девелопера «Укрбуд», який, втім, був проблемним і за кращих часів компанії. Комплекс, розташований хоч і поруч зі станцією метро «Дарниця», але на самому перехресті проспектів Броварського та Визволителів, із двома АЗС під вікнами, споруджувався на земельній ділянці, виділеній рішенням Київради у 2007 році в оренду на 15 років для будівництва торговельно-офісного центру.

У 2014 році Київрада спробувала повернути ділянку, однак суд скасував таке рішення — і у 2016 році почалося будівництво ЖК. Питання з цільовим призначенням землі не вирішено досі — наразі на Публічній кадастровій карті так і значиться «для іншої комерційної діяльності для будівництва, експлуатації та обслуговування торгово-офісного центру». За час будівництва прокуратура робила спробу накласти арешт на майно комплекса, однак невдало.

У 2018 році, коли будівельники вже займалисявнутрішніи роботами і майже всі квартири були розкуплені, строк здачі в експлуатацію заявлявся на кінець другого кварталу 2019 року. Тоді 3m2 оптимістично прогнозував заселення на 2020 рік, однак у кінці того ж 2019 року стався крах «Укрбуду» і комплекс перейшов на добудову до «Київміськбуду».

У грудні 2019 року Печерським районним судом було накладено арешт на земельну ділянку шляхом заборони відчудження і розпоряджання (справа № 757/41954/20-к), який за клопотанням «Київміськбуду» було скасовано у грудні 2020 року.

Наразі орієнтовні спроки здачі в експлуатацію — третій квартал 2021 року, однак роботи йдуть повільно. Слід зазначити, що договір оренди земельної ділянки спливає влітку 2022 року.

ЖК «Камертон»: криза забудовника і «завершення землі»

Житловий комплекс на розі вулиць Річної і Дмитрівської у так званому «тихому центрі» поруч Лук’янівки, а насправді вже щільно забудованому мікрорайоні із залишками історичної забудови передбачалося здати в експлуатацію ще наприкінці 2018 року. Однак наразі ззовні практично готовий двосекційний будинок так і стоїть незавершеним, хоча заявлений третій квартал 2021 року як час здачі в експлуатацію виглядає реалістичним.

Комплекс входить до переліку проєктів будівельної групи «Фундамент» — ще кілька років тому досить активного забудовника, який з часом накопичив низку проблемних об’єктів, що зупинилися на різних стадіях. У березні 2020 року між інвесторами та «Фундаментом» було укладено меморандум про завершення будівництва, роботи трохи активізувалися, однак наразі на будмайданчику затишшя.

Серед засторог цього комплексу також можуть бути земельні питання, адже вже кілька років щодо права на використання землі відбувалися судові розгляди. Договір щодо оренди земельної ділянки було підписано у 2010 році та продовжено рішенням Київради від 02.04.2015 №372/1237. А отже у 2020 році його дія завершилася, і повідомлень щодо його поновлення не було.

ЖК Orange City: непевні права на землю і заселення до здачі

Забудова на Лисогірському узвозі над цементним заводом біля Столичного шосе, що розпочалася у 2017 році, виглядала досить амбітним проєктом з ревіталізації промислових територій поблизу зеленої зони.

Почали будувати комплекс у 2016 році та анонсували здачу у першому кварталі 2019-го, однак перший трисекційний будинок введено в експлуатацію у травні 2021 року, хоча фактично люди почали заселятися раніше.

Наразі у комплексі, що мав складатися з 22 житлових 26-поверхівок, будується друга черга — ще один будинок має вже понад 15 поверхів каркасу (анонсується на третій квартал 2023 року), ще по двох працюють на рівні котловану. Наразі девелопером проєкту є бренд GEOS, однак наразі зустрічається інформація, що наступні черги будуватиме інша компанія.

Земельну ділянку тут спочатку було виділено рішенням Київради від 28.12.2004 № 1079/2489 для будівництва малоповерхового житлового комплексу з об’єктами соціальної інфраструктури компанії «БК «Основа-С» на строк 5 років. Оренда кілька разів подовжувалася, цільове призначення — «для іншої житлової забудови». Один зі строків подовження — до 31 травня 2021 року, тож при інвестуванні варто пересвідчитися, що договір продовжено знову.

На оточення комплекс поки не вплинув, хоча тут вже є свій магазинчик і певний благоустрій, навкруги Лисогірський узвіз лишається класичною «промкою» з брудними безлюдними тротуарами, розбитою дорогою, якою їздять вантажівки, тут відсутній громадський транспорт і без машини жити дуже складно. Сусіди теж не змінилися — цементний завод (насправді фасувальний комплекс), недалеко науково-дослідний ядерний реактор (1,2 км, втім є комплекси набагато ближче).

ЖК Rich House: заморожений каркас і кримінальні справи

Будівництво клубного житлового комплексу на вулиці Столєтова біля Лисої гори, у мікрорайоні садибної забудови, розпочалося у 2016 році, тут передбачалося 4-5 поверхів, паркінг, однак практична відсутність власної території (на противагу сусідньому комплексу, де є навіть власний сквер).

Земельні ділянки у приватній власності ТОВ «999», що є і замовником будівництва, однак цільове призначення — для індивідуального житлового, гаражного, дачного будівництва; за генпланом тут зелена зона. Втім, містобудівні умови та обмеження було отримано на «сімейні будинки квартирного типу» на 70 квартир.

Забудовник, ТОВ «Юстіс Груп» була віддалено пов’язана з мережею Анатолія Войцеховського — спільними співробітниками. Серед головних фігурантів проєкту згадують Олега Репу та Валерія Дубіля, щодо яких є низка проваджень, в тому числі підозри щодо відмивання грошей через ЖК Rich House.

Перший заявлений строк здачі — третій квартал 2017-го, далі було перенесення на другий квартал вже 2020-го року. Влітку 2019 року на будівництво було накладено арешт, однак певний час будівництво продовжували, незважаючи на арешт. Також того часу було відмінено декларацію про будівельні роботи. Наразі на будмайданчику порожньо і перспективи комплексу примарні.

ЖК «Міністерский» («На вулиці Кондратюка»): арешти та банкрутство забудовника

Житловий комплекс з амбітною назвою «Міністерський» (заявлено на початку навіть як бізнес-клас) на північній околиці Мінського масиву почали будувати ще у 2010 році, і на сьогодні з чотирьох будинків три заселено, а останній, за адресою вулиця Кондратюка, 1, досі не завершено. Власне, від початку планувалося будувати три будинки і бізнес-центр, однак замість нього забудовник «Енергополь-Україна» вирішив продовжити будувати житло.

Від початку його завершення планувалося ще на кінець 2016 року, потім було кілька перенесень строків, і у 2018 році анонсувався початок 2019-го. Однак цього не сталося, влітку 2019 року стався конфлікт забудовника з інвесторами — після заяви керівництва забудовника, що коштів на добудову немає. Невдовзі з’явилися подробиці ймовірних фінансових махінацій навколо будівництва. Того ж року змінився бренд — тепер це ЖК «На вулиці Кондратюка».

Наразі навколо четвертого будинку — судові справи, арешти квартир, а також банкрутство «Енергополь-України» (справа №910/5335/21 у Господарському суді Києва), з ухвалою у квітні 2021 року про ліквідацію боржника та відчуження основних засобів. Незважаючи на це, у лютому четвертий будинок отримав сертифікат готовності, але поки не має офіційної адреси. Фактично ж будинок не заселено, також недобудовано основний підземний паркінг — його обіцяли здати після завершення четвертого будинку.

Не на користь якості життя у комплексі — розвиток навколишніх територій, проти чого активно виступали мешканці. Так, вже частково запущено північну ділянку Окружної дороги, впритул до якої розташовано комплекс. Продовження проспекту Рокосовського і його примикання до Окружної наче вдалося уникнути — там влаштований забудовником сквер, однак земельна ділянка має цільове призначення «для будівництва, експлуатації та обслуговування пожежного депо». Суттєво на район може вплинути забудова північніше окружної — за скандальний ДПТ забудови цих земель нещодавно проголосували у Київраді; там передбачено 11,5 тисяч нових мешканців .

ЖК «Манхеттен»: зміна девелопера і паркінг без виїздів

Житловий комплекс на близько 1500 квартир, що позиціонувався у бізнес-класі, мав стати частиною «кварталу висоток» біля Повітрофлотського шляхопроводу, поруч з будівлею Мінінфраструктури та недобудованого хмарочаса. Стилобат, що поєднує три вежі, має вмістити як паркінг, так і торговельний центр, а на його даху — «прибудинкова територія» для мешканців.

Починав будуватися комплекс під брендом «Київміськбуду», і здача в експлуатацію першої вежі у першому кварталі 2021 року виглядала цілком реалістичною. Наразі ж займається комплексом генпідрядник ТОВ «Столичний будсоюз», за незмінного замовника ТОВ «Мелвікс» (саме йому всього за 14,9 млн грн продали землю за часів мера Леоніда Черновецького). Замість здачі в експлуатацію почергово забудовник «підтягував» рівень готовності наступних веж, і наразі передбачається здавати в експлуатацію весь комплекс відразу.

На сайті проєкту можна зустріти згадку девелоперської компанії BudCapital, дружньої до «Київміськбуду», однак це не надто афішується. Наразі анонсований другий квартал 2021 року вже минув, тож і цей термін вже не витримано. Також відкритим лишається питання виїздів з паркінгів, а точніше їх примикання до існуючих вулиць, адже комплекс розташовано практично на транспортній розв’язці, і це потребує відповідних погоджень.

Дарницький район Києва продовжує лишатися одним з найпопулярніших для будівництва нових висотних житлових комплексів — за рахунок наявності метрополітену і певного уособлення як …

Забудова колишніх сільськогосподарських земель між селами Софіївська Борщагівка та Святопетрівське вражає. За минуле десятиліття замість колгоспних полів тут виросло пару десятків житлових комплексів навколо вулиці Соборної, що разом …

Статьи по теме
Будконтроль
ЖК ATRIA CITY. TEREMKY: квартали та «кільцеві» планування на Одеській трасі

Українські забудовники та архітектори раз по раз шукають рецепт певного «ідеального ЖК», який би відповідав і прагненням інвесторів та майбутніх…

01 / 02 / 2022

Будконтроль
ЖК SkyCity у Борисполі: висотки замість садиб у центрі

Бориспіль важко назвати лідером серед передмість з житлового будівництва. Хоча з кожним роком нових житлових комплексів тут все більше, але…

11 / 01 / 2022

Будконтроль
ЖК Svitlo Park: первісток житлових Видубичів

Київ з кожним роком стає все більш «житловим» містом: у багатьох районах, які донедавна вважалися суто промисловими або ж де…

06 / 12 / 2021

Будконтроль
ЖК Навігатор-2: південний Мінський масив зростає шаленими темпами

Ревіталізація промислової зони між Оболонню та Пріоркою триває — фактично, Мінський масив «розповзається» на південь, перетворюючись на новий потужний житловий…

02 / 11 / 2021