Онлайн-журнал про новобудови Києва та області

ru

ЖК «Данія» в Софіївській Борщагівці: скандинавщина в обжитому полі

29.07.2021

Артем Сіренко

Забудова колишніх сільськогосподарських земель між селами Софіївська Борщагівка та Святопетрівське вражає. За минуле десятиліття замість колгоспних полів тут виросло пару десятків житлових комплексів навколо вулиці Соборної, що разом сформували практично повноцінний міський мікрорайон.

Втім, повноцінного міста серед поля поки не виходить — соціальної інфраструктури обмаль, всі заклади «заточені» на комерцію, рятує хіба парк «Зелена брама». 3m2 вже відвідував розташовані тут ЖК «Петрівський квартал» та ЖК «Європейка». Наразі ж у фокусі — ЖК «Данія», роззосереджений на кількох сусідніх вулицях.

Місцезнаходження: з розрахунком на сусідську інфраструктуру

Будівництво ЖК «Данія» здійснюється на кількох майданчиках на північний захід від першої черги ЖК «Львівський маєток» — на вулицях Дорошенка, Кошовій, Ягідній, Райдужній, Пшеничній, Січовій. «Ядро» комплексу — багатоповерхівки по обидва боки вулиці Кошової, яка є основною віссю комплексу. За рахунок розвитку інфраструктури у сусідніх ЖК малий бізнес є досить розвиненим, а на вулиці Соборній вже працює кілька ТЦ — і будується ще один великий комплекс.

Основна транспортна орієнтація — на вулицю Соборну села Софіївська Бощагівка, до магістралі — 400-600 метрів, які треба долати через згаданий ЖК «Львівський маєток». На Соборній розташовано зупинки маршруток, які, втім, у години пік досить щільно заповнені. Є і місцева маршрутка №744, яка має кінцеву на вулиці Сагайдачного, тобто практично біля ЖК «Данія», але ходить вона не надто часто. Для автомобілістів альтернативою переповненій Соборній є маршрут на північ через Петропавлівську Борщагівку і тамтешню вулицю Соборну, а також далі через Чайки і Житомирську трасу.

Внутрішні вулички на перший погляд досить спокійні — хоча з появою кращого асфальтового покриття чимало новоселів вже жаліються на рух автівок і вимагають встановлення «лежачих поліцейських». З тротуарами також біда — тож, враховуючи і стихійне паркування, пройти, особливо мамам з дитячими візками, не завжди безпечно. Власне, чим далі, тим припаркуватися тут складніше, а що буде із заселенням багатоповерхівок — уявити складно. Про велосипедну інфраструктуру годі й говорити, хоча до кінцевої швидкісного трамваю лише 3 км, і діставатися туди таким транспортом було б добре.

З соціальною інфраструктурою теж складна ситуація — дитячий садок в селі на кілька десятків місць не забезпечує потреби навіть одного з десятка тутешніх ЖК. Дитячих та спортивних майданчиків у ЖК «Данія» також обмаль, доводиться користуватися сусідськими. Така ситуація навіть спричинила петиції з боку мешканців сусідніх ЖК з вимогою перевірити законність будівництва ЖК «Данія» — саме через відсутність власної інфраструктури.

Втім, це не лише проблема ЖК «Данія» — у цьому «місті серед поля» складно і з медициною, і з адмінпослугами, є лише кілька патрульних, а пожежні частини з технікою, розрахованою на багатоповерхівки, — аж у Вишневому і Боярці. Що ж стосується інших сусідів, то на північ від ЖК «Данія» — невеликі котеджі, дуплекси, таунхауси та інша малоповерхова забудова.

За чинним генеральним планом Києва (той що розроблявся до 2020 року, але фактично є чинним досі) поруч мала б пройти магістраль — дублер Окружної дороги, яка б сполучила Одеську та Житомирську траси, через Вишневе, Софіївську та Петропавськівську Борщагівки та вийти через виїзд на автотрек «Чайки». Під цю дорогу навіть є відведення землі — коридор між ЖК «Київський маєток» та ЖК «Барселона», а також між першою та другою чергами ЖК «Львівський маєток».

Однак перспективи цієї дороги досить примарні — з одного боку, через великі потреби у коштах, з іншого — не зрозуміло, хто має опікуватися цим проектом, адже мова не про Велику Кільцеву дорогу (або Київську окружну дорогу — КОД), а скоріше про внутрішній проспект для південно-західних передмість, які до того ж входять у різні територіальні громади. Власне, як і стосовно соціальної інфраструктури цих передмість, що разом за населенням становлять вже цілком повноцінне місто, але, на жаль, не самодостатнє.

Що будують: кілька висоток і багато малоповерхівок

Загалом ЖК «Данія» складається з понад двадцяти будинків, які можна віднести до двох типів. Перший — класичні багатосекційні багатоповерхівки, це два будинки, деякі секції з яких мають власні адреси: Кошова 97/22, Кошова 101 та Кошова 102, Кошова 104, Дорошенка 23, Райдужна, 133/25. Другий тип — 3-5 поверхівки по вулицях Ягідній, Січовій, Пшеничній та тих же Кошовій та Райдужній. В планах є підземний паркінг на 140 місць, але поки вільне паркування на вулицях.

Технологія будівництва — газоблок, що виконує і несучу функцію, поєднаних з монолітними бетонними поясами та опорами. З мінусів мешканці також називають використання металевої сітки у контрукції — як наслідок, мобільний зв’язок в помешканнях працює дуже погано, адже сітка екранує сигнали. Будинки виконані у єдиному архітектурному стилі і досить впізнавані — тим не менш, у інших частинах села з’являються схожі будинки, від яких забудовник відхрещується.

Комунікації частково автономні — є власні свердловини (обіцяють централізоване водопостачання), є невеликі будинки з автономною каналізацією, частина має газопостачання, частина — лише електрику (відповідно опалення і гаряча вода індивідуальні). Анонсувалася закрита територія, однак оскільки комплекс роззосереджений по кільком кварталам, фактично це лише невеликі закриті двори.

Планування квартир досить типові, з прямокутними приміщеннями, однак трапляються і скошені внутрішні стіни , що відокремлюють спальню від кухні. Площі смарт-квартир починаються від 18,7 кв. м, однокімнатних з відокремленою кімнатою — від 23,6 кв. м, двокімнатні є лише невеликі — площею від 40 до 46 кв. м. Переважно вхід в спальню влаштовано з кухні, що виконує функцію загального простору. Невеликі санвузли мають площу по 3 кв. м з розрахунком на встановлення душової кабіни. У деяких будинках на поверхах передбачено одна чи дві кладовки.

У малоповерхових будинках ліфтів немає, на сходову клітину виходить по 2-4 квартири, а коридори як такі відсутні. Проміжного міжповерхового майданчика також практично немає — східці повертають, як на гвинтових сходах, що не надто зручно, наприклад, для мам з дитячими візками. Якщо «ранні» малоповерхівки будувалися з багатьма під’їздами та лише кількома квартирами на сходовій клітині, то більш «пізні» (наприклад по вулиці Пшеничній, 51) — з довгими спільними коридорами.

З мінусів малоповерхівок — великі, майже панорамні вікна на перших поверхах, до того ж сам перший поверх «низький». Горище відсутнє, дах — плаский, тож дуже залежить від якості гідроізоляції та поточного догляду. Зустрічаються планування, коли через стінку у сусідніх квартирах розташовано санвузол та житлову кімнату — тож у такому разі треба зважати на можливий шум від води.

Окремі будинки (наприклад Кошова, 97/22) починали будувати як 4-5-поверхові, але згодом вони «підросли» ще на кілька поверхів. Як наслідок, довелося встановлювати ліфти (один невеликий ліфт на секцію) — і вони з’явилися за рахунок площі деяких квартир. Наприклад, будинок по Кошовій, 97/22 від початку мав бути 4-5 поверховим, з часом став 7-8 поверховим, далі «з’явилися і 12-й, і 13-й поверхи. Результат — строки здачі постійно зміщувалися, і будівництво триває досі.

Документи: земля садибної забудови і питання по висотності

Територія, де ведеться будівництво ЖК «Данія», як, втім, і сусіднього ЖК «Львівський маєток», від початку була розділена на невеликі ділянки площею приблизно по 0,1 га з цільовим призначенням «02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд». Земельні ділянки були надані у приватну власність, і зараз все це — приватна земля.

З часом забудовниками вдалося змінити цільове призначення частини ділянок на «02.03 Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку для будiвництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку», де, власне, і з’явилися багатоповерхівки. Малоповерхові будинки ж зводться на ділянках під садибну забудову, тож загалом все відповідає закону — і більшість з них вже введені в експлуатацію та заселені.

Серед застережень — саме багатоповерхівки, адже зі збільшенням висотності мали б бути внесені зміни до дозвільних документів, чим забудовник займається. У реєстрі судових рішень згадується кримінальна справа, щодо якої здійснювалося досудове провадження у 2019 році, де згадується детальний план території, затверджений рішенням 19 сесії VII скликання Софіївсько-Борщагівської сільської ради від 23.10.2014 № 3, який був вихідною документацією для отримання замовником містобудівних умов та обтяжень земельних ділянок та інших дозвільних документів. Втім, подальша доля провадження невідома. Одним з варіантів вирішення питання є визначення першого поверху цокольним, а двох верхніх — мансардними або технічними, хоча насправді це повноцінні поверхи з помешканнями.

Замовником будівництва є фізична особа, генеральний підрядник — ТОВ «Терра Рікка», зареєстрована у тому ж селі Софіївська Борщагівка, з основним видом діяльності — будівництво житлових і нежитлових будинків. Інших комплексів компанія не будує, принаймні не заявляє про них.

Заселення: інвестування, строки і обслуговування

Оформлення інвестування здійснюється за попереднім дороговом про укладення договору купівлі-продажу квартири. У офісі продажів пропонують типовий договір, що складається з однієї сторінки, який передбачається укласти з фізичною особою, якій належать земельні ділянки під забудову. Після введення будинків в експлуатацію укладаються вже основні договори. Розстрочки передбачають здорожчання квадратного метра на 20 доларів США, виплати прив’язані до американської валюти.

Здаються будинки по деклараціям про завершення будівельних робіт — і по окремим будинкам вони з’являлися досить швидко після декларацій про початок будівництва. Разом з тим, серед мешканців є нарікання, що в окремих будинках фактично роботи не були завершені, хоча декларації вже опубліковані. Також є затримки з видачею документів інвесторам вже введених в експлуатацію будинків.

Заявлені строки завершення будівництва багатоповерхівок досить оптимістичні — будинок по Кошовій 97/22 має бути зданий у третьому кварталі 2021 року, а друга багатоповерхівка — у третьому-четвертому кварталі 2022 року. Однак чи справді так буде і чи зупинеться забудовник у нарощуванні поверхів (аби ж то ще й відновідно до документації) — питання. Найпроблемнішим виглядає будинок по Кошовій 97/22 — коли це планувалася малоповерхівка, строком здачі декларувався ще грудень 2018 року, однак будівництво триває вже п’ятий рік.

Заселення також часом не означає життя у готовому будинку — так, у багатоповерхівці по вулиці Кошовій, 101 деякі сім’ї заселилися, коли в будинку не було ліфта. Через затримки з підключенням до газопостачання у окремих будиноках доводилося «грітися» тривалий час електрикою (втім, за рахунок забудовника). Поширеною є практика затримок з укладенням прямих договорів на постачання електроенергії, є нарікання мешканців на перебої з електропостачанням. Хоча каналізація підключена до централізованої системи, її потужностей недостатньо і вже кілька разів траплялися аварії з витоком нечистот (проблему обіцяють залагодити). Обслуговування ЖК «Данія» здійснює «приватний ЖЕК» ТОВ «Данія Сервіс».

Втім, частина будинків будувалася по так званій франшизі — а точніше, за кошти партнерської компанії забудовника, яка повністю фінансувала будівництво аж до введення в експлуатацію, і продавалися вже готові квартири. Це пояснює, чому деякі будинки споруджуються досить швидко, а деякі — з величезними затримками і з примарними перспективами. Інвестори ж, які «вклалися» на етапі будівництва, починають судові процеси.

Перенесення строків завершення будівництва житлових комплексів в експлуатацію – поширена практика серед забудовників, це скоріше правило, а здача в строк – виключення. 3m2 розібрався в …

Наразі все більшого поширення набуває критика висотної забудови, в протилежність якій наводиться більш комфортна висота будинків у 5-7 поверхів. У Києві такі комплекси знайти складно, …

Статьи по теме
Новини
В Гостомель Residence оголосили про планове підняття цін

Новини забудовників З 18 жовтня 2021 року в ЖК «Гостомель Residence» оновилися ціни — мінімальна вартість квадратного метра наразі складає…

18 / 10 / 2021

Новини
У ЖК «Метрополіс» встановлять найбільшу в Україні лазальну піраміду

Новини забудовників Найбільшу в Україні лазальну конструкцію у вигляді піраміди встановлять на території житлового комплексу «Метрополіс». Проєкт буде реалізовано в…

18 / 10 / 2021

Новини
У Львові відбувся благодійний футбольний матч за підтримки девелоперської компанії ENSO

Новини забудовників Напередодні гри збірних України та Боснії і Герцеговини по футболу у Львові відбувся благодійний матч «Кубок Львова», у…

18 / 10 / 2021

Новини
Які зміни передбачені у проєкті будівництва Подільського мосту

Оновлено проєкт будівництва Подільського мосту. Розпорядженням КМДА від 13.10.2021 №2152 місто перезатвердило проєкт будівництва Подільського мостового переходу. Оновлений проєкт враховує потреби постійно…

18 / 10 / 2021