Онлайн-журнал про новобудови Києва та області

ru

ЖК Привітний квартал в Бортничах та доля інших новобудов Welcome Нome

16.12.2020

Артем Сіренко

Проєкт цього житлового комплексу будівельна група «Фундамент» презентувала у січні 2019 року як черговий у серії Welcome Home — комплексів недорогого житла на різних околицях столиці. Втім, змонтувавши залізобетонні панелі навіть не всіх поверхів перших секцій, вже рік як роботи тут призупинені. 3m2 розбирався у нюансах цього комплексу, куди свого часу почали залучати приватні інвестиції, а також дізнавався, як будуються інші проєкти серії Welcome Home.

Місцезнаходження: у центрі міського передмістя

Будівельний майданчик ЖК «Привітний квартал» розташовано по вулиці Харченка, 55 — це центральна вулиця мікрорайону Бортничі, що у Дарницькому районі Києва. Бортничі — досить автономна частина району, колишнє село, яке останнім приєднали до столиці наприкінці 1980-х років, разом з селами Жуляни та Троєщина. Бортничі та зараз більше схожі на передмістя, хоч і поєднує риси й міського району, зокрема в частині інфраструктури.

Від основної забудови півдня Дарницького району Бортничі відділяє промзона та ліс. Втім, від Харківської площі, де розташовано станцію метро «Бориспільська», до краю житлової забудови — менше ніж 500 метрів, тут вздовж вулиці Світлої проходить асфальтована «стежка» обабіч лісу, далі — сумнозвісний ЖК «Східна брама», а безпосередньо до будмайданчика — 3,3 км вулицями з вузькими тротуарами або й без них.

Тож зручніше під’їжджати маршрутками або автобусами, однак у години пік трапляються «тягнучки» — центральна магістраль Бортничів вулиця Харченка переходить у заміську дорогу у навколишні села. Користуватися велосипедом чи модним електроскутером складнувато — знову ж вузькі тротуари, та й велопаркінга біля метро немає. Автомобілістам, втім, ще складніше — долати затори проспекту Бажана і Південного мосту в години пік складно, хіба «пробиратися» через Дарницький міст.

Ядро мікрорайону Бортничі, в якому власне розташовано ЖК «Привітний квартал», утворено багатоповерховою забудовою (радянські 5-9-поверхівки, новобудови 2000-х) між вулицями Харченка та Дяченка (остання — набагато «тихіша»), протяжністю біля 1,5 км, де розташовано дві школи (№280 та №305 — остання в 150 м від ЖК «Привітний квартал), кілька дитячих садів, кілька супермаркетів, церква, різноманітні дрібні магазинчики.

У районі є кілька невеликих «ринкових площ» з МАФами та вуличною торгівлею, на торговий центр малих підприємців перетворився і колись відомий «замок сатанистів», перед яким збудували АТБ. Більші магазини і розваги — вже на Харківському масиві та Позняках; втім тут у пішій доступності — озера Заплавне та Витовець, а якщо пройти майже 700 метрів через садибну забудову — буде справжній ліс, який тягнеться на 4 км аж до села Щасливе. Втім, озеро Заплавне омиває немаленький Бортницький цвинтар, а ліс — справжній, не лісопарк.

Є і не найприємніші «сусіди» — сміттєспалювалювальний завод «Енергія» та Бортницька станція аерації (БСА — міські очисні споруди каналізації), до них 2-3 км. Проте вітри зазвичай віють в бік інших кварталів Дарницького району, тож неприємні запахи тут нечасті. Можна сподіватися, що з часом ситуація покращиться, адже вже багато років мерія намагається реалізувати спільно з японцями проєкт реконструкції БСА, можливо, тоді і  вулиця Колекторна перетвориться на місцевий дублер проспекту Бажана, і нею можна буде швидко дістатися великих ТРЦ південних Позняків-Осокорків.

Безпосередньо ж ділянка забудови межує з тими самими складами, на яких мають з’явитися наступні будинки, далі по вулиці Харченка — ділянка під будівництво дитячого закладу і невеликий квартал досить «свіжих» п’ятиповерхівок. А ось в бік «центру» відразу за складами-гаражами-СТО — одне зі скандальних будівництв, яке тяжко доводить до ладу міська влада, а саме комунальні забудовники КП «Позняки-Інвест» та КП «Житлоінвест» на замовлення Дарницької РДА.

Трисекційний будинок по вулиці Харченка, 47-59 будується ще з початку 2000-х років, чимало квартир тут — черговиків, багатодітних сімей, переселенців зі Сходу. Однак попри декларацію про готовність роками у будинку не могли довести до ладу гідровузол, воду подавали зі свердловини без належного очищення, а у ЗМІ та у 2019 році виходили сюжети зі складними життєвими історіями мешканців цього будинку. В контексті ж перспектив ЖК «Привітний квартал» ця історія повчальна через проблеми водопостачання та інших комунікацій — чи «вистачить» технічних умов на такий великий перспективний комплекс.

Що будують: будинки, технології, планування

ЖК «Привітний квартал» позиціонувався в економ-класі як комплекс кількох багатосекційних житлових будинків висотністю 18-26 поверхів, що мали б утворити практично замкнений внутрішній двір, де передбачалися дитячі та спортивні майданчики. Технологія будівництва — залізобетонні панелі та утеплення мінеральною ватою, висота стель — 2,65 м, здача квартир передбачалася без опорядження.

У перших двох 18-поверхових будинках передбачалося 340 квартир, на перших поверхах частково — нежитлові комерційні площі. Паркінг не планувався, лише гостьова парковка, втім поруч є охоронювана автостоянка. Мережі — централізовані, балкони і лоджії — засклені забудовником.

Планування не відрізняються різноманіттям: дві однокімнатні по 36,6 кв. м та дві двокімнатних по 69,0-70,1 кв. м (дзеркальні) — та дуже схожі на інші ЖК серії Welcome Home: ЖК «На Ревуцького» та «Співоче» на Стеценка, що й не дивно для панельної технології. А ось розташування на поверхну всього чотирьох квартир — безсумнівна перевага перед будинками з довгими коридорами і десятком і більше квартир на поверсі і майже претензія на комфорт-клас.

Однокімнатні планування практично квадратні в плані з санвузлом в одному з кутів, інший простір може бути поділено або «класично» — з окремою кухнею меншої площі з виходом на скошений балкон (площа 2,61 кв. м) і великою кімнатою, або з кухнею без вікна навпроти санвузла і кімнатою вздовж вікон.

Двокімнатні планування більш традиційні — досить просторий передпокій з нішею для шафи-купе, два санвузли, на один бік будинку виходить менша кімната (може бути зблокована з меншим санвузлом), на інший — більша кімната, з якої вихід на засклену лоджію, і кухня; стіни між ними може не бути.

З особливостей можна виділити, що у одній з двокімнатних квартир кухня матиме спільну стіну з обома ліфтовими шахтами (у кожній секції по два ліфти, більший і менший), а лоджія на кухні іншої «двушки» розташована поруч із загальним «протипожежним» відкритим балконом-лоджією.

Документи і земля: «аптека»-забудовник і ЖК замість складів

Земельна ділянка по вулиці Харченка, 55 (колишня Леніна), на якій розпочалося будівництво ЖК «Привітний квартал», у 2005 році була передана рішенням Київради від 6 жовтня 2005 року №110/3574 ТОВ «Аптека-Біокон» для реконструкції з розширенням медико-складського комплексу; підставою було придбання у попередньому році частки майнового комплексу. Тоді дві ділянки загальною площею 3,06 га було передано у короткострокову оренду на 2 роки, а ділянку у 0,05 га — на 5 років.

А вже наступного року те ж ТОВ «Аптека-Біокон» придбало ці земельні ділянки у приватну власність, що було затверджено рішенням Київради від 16 березня 2006 року № 314/3405: ділянку у 3,0266 га за 19,096 млн грн, а ділянку у 0,0055 га — за 34,7 тисячі грн. Наступне рішення Київради за цими ділянками, від 23 жовтня 2013 року № 406/9894 — щодо зміни цільового призначення земельних ділянок для будівництва комплексу житлових будинків: «2. Змінити цільове призначення земельних ділянок площею 3,0266 га (кадастровий номер 8000000000:90:222:0014) та 0,0055 га (кадастровий номер 8000000000:90:222:0005) на вул. Леніна, 55 у Дарницькому районі м. Києва, право власності на які посвідчено державними актами на право власності на земельні ділянки від 05.03.2008 № 10-8-00094 та № 10-8-00095, та дозволити їх використання для будівництва комплексу житлових будинків».

ТОВ «Аптека-Біокон» справді займається фармацевтичним бізнесом — володіє мережею аптек «Біокон». Утворена компанія ще у 2001 році і, певно, під впливом «будівельного буму» там вирішили вигідніше використати ділянку у Бортничах.

У якості девелопера фармацевти залучили ТОВ «Домобудівельна компанія «Фундамент», зареєстровану у 2015 році. Адреса компанії, яка позиціонує себе як забудовник «з 1943 року» (вважаючи за витоки домобудівельний комбінат №3, ще з часів відбудови Києва після Другої Світової війни), дещо дивна — Житомирська обл., Малинський район, село Пирижки, вулиця Соборна, будинок 57, кимната 18, у реєстрах можна відстежити зміни власників компанії.

З дозвільними документами у ЖК «Привітний квартал» теж все гаразд: у серпні 2018 року ТОВ «Аптека-Біокон» отримало дозвіл ДАБІ на будівництво будинків першої черги (№ ІУ113182432241), за найвищою категорією СС3. Оформлення інвестування у ЖК «Привітний квартал» здійснювалося через договір попередньої купівлі-продажу нерухомості, а строками здачі називався другий квартал 2020 року. Влітку відділ продажів ЖК «Привітний квартал» закрився — спочатку «під приводом» коронавірусу, а фактично — через призупинення будівництва. Вже практично рік роботи тут не здійснюються, наразі забудовник в пошуках нових партнерів для завершення проекту.

Welcome Home та інші проєкти забудовника: строки, темпи і перспективи

Першим будинком, збудованим під брендом Welcome Home, забудовник вважає 120-квартирну 10-поверхівку у Ірпені, здану в експлуатацію ще у 2016 році. Наступні ж проєкти — великі комплекси, які досі добудовуються, передані іншим забудовникам або ж призупинені, як ЖК «Привітний квартал».

ЖК Welcome Home на вулиці Стеценко (колишній ЖК «Арт Квартал Співоче») вважається «флагманом» бренду. Комплекс з 12 шести-семиповерхових панельних будинків, перші будинки почали заселяти ще у 2017 році, хоча першопоселенці певний час жили без адреси, без права власності, з перебоями у постачанні комунальних послуг.

Наразі ж більша частина будинків вже заселена, дев’ятий та десятий будинки планують здати у першому кварталі 2021 року, одинадцятий та дванадцятий — у другому кварталі 2021 року. Роботи ведуться активно, добудовується дитячий садок, вздовж комплексу вже облаштовані тротуари, влаштована закрита територія. В порівнянні з ситуацією на інших комплексах Welcome Home виглядає, що забудовник всі сили сконцентрував на цьому комплексі.

ЖК Welcome Home на вулиці Ревуцького — дві 27-поверхівки на 641 квартиру біля метро «Харківська»; на комплекс отримано декларації здачі в експлуатацію, однак поштові адреси досі не присвоєно, тому є питання по отриманню права власності. Фактично роботи ще тривають, строки завершення перенесено на 2021 рік. Через невиконання технічних умов постійні комунікації не підключено повністю, мешканці страйкували, перекривали дороги, підключали до вирішення проблем міську владу. Цей комплекс забудовник старається завершити, хоча загалом затримки склали вже близько трьох років.

ЖК «Лалаленд» по вулиці Берковецькій, через дорогу від ЖК Welcome Home на вулиці Стеценко, — той випадок, коли масштабний від початку проєкт скоротився до двох будинків. Проєкт БГ «Фундамент» розпочинала спільно з банком «Аркада» наприкінці 2017 року, тоді планувалося близько 40 будинків. Незабаром «Аркада» вийшла з проєкту, а у 2019 році проект «забрав» інший забудовник, «Фундамент» продовжив добудову перших двох будинків, які планувалося здати у 2018 році, однак строки переносилися, на літо 2019, літо 2020 року… Наразі нові строки — перший квартал 2021 року.

Є й інша група проектів компанії – невдалих або ж призупинених з тих чи інших причин, серед них — і скандальні забудови. Саме БГ «Фундамент» була забудовником скандального ЖК «Берген» у Голосіївському лісі, який зупинився на етапі котловану, були спроби будівництва на вулиці Старонаводницькій, по вулиці Микільсько-Слобідській — поруч з ЖК «Сонячна Рів’єра», у прибережній зоні Дніпра.

Є й комплекси, будівництву яких чинили опір в судах місцеві мешканці-сусіди. Так, щодо будівництва 14-поверхового житлового комплексу по вулиці Толбухіна, 43 на Нивках (спочатку ЖК «Грін Ярд», потім ЖК «Толбухіна»), де побудовано близько половини поверхів монолітного каркаса, було винесено судове рішення щодо його демонтажу через невідповідність Генеральному плану Києва (передбачає висотність до 5 поверхів), наразі продовжуються касаційні судові розгляди у Верховному суді України.

Тривають судові розгляди й щодо будівництва ЖК «Камертон» по вулиці Річній (23-поверхівка бізнес-класу), про який 3m2 писав ще у 2018 році — тоді передбачалося здати будинок наприкінці того ж 2018 року. Тут з вимогою скасовувати видачу ДАБІ дозволу на будівництво та винести припис знести будівлю до суду звернулося ОСББ «Златоустівська, 50».

У 2017 році ОСББ вже програло справу (№ 826/7/17) в Окружному адміністративному суді м.Києва, однак влітку 2020 року цей же суд знову взяв її до розгляду. Наразі ж дозвіл на будівництво дійсний, будинок активно добудовують, заявлене введення в експлуатацію — 4 квартал 2020 року.

Новини про добудови довгобудів, на перший погляд, завжди радують — місто позбавляється занедбаних територій, а інвестори врешті отримують довгоочікувані квартири. Насправді обтяжені «історією» будівництва зазвичай …

Забудова занедбаної промзони Рибальського острова широко відома завдяки великому ЖК «Рибальський», який будується з 2017 року і потроху обживається. Тож не дивно, що неподалік розпочалися …

Статьи по теме
Будконтроль
ЖК ATRIA CITY. TEREMKY: квартали та «кільцеві» планування на Одеській трасі

Українські забудовники та архітектори раз по раз шукають рецепт певного «ідеального ЖК», який би відповідав і прагненням інвесторів та майбутніх…

01 / 02 / 2022

Будконтроль
ЖК SkyCity у Борисполі: висотки замість садиб у центрі

Бориспіль важко назвати лідером серед передмість з житлового будівництва. Хоча з кожним роком нових житлових комплексів тут все більше, але…

11 / 01 / 2022

Будконтроль
ЖК Svitlo Park: первісток житлових Видубичів

Київ з кожним роком стає все більш «житловим» містом: у багатьох районах, які донедавна вважалися суто промисловими або ж де…

06 / 12 / 2021

Будконтроль
ЖК Навігатор-2: південний Мінський масив зростає шаленими темпами

Ревіталізація промислової зони між Оболонню та Пріоркою триває — фактично, Мінський масив «розповзається» на південь, перетворюючись на новий потужний житловий…

02 / 11 / 2021